AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

12. júna 2017

Potraviny, ktoré spôsobujú žlté zuby

OBSAH ČLÁNKU

Udržať si krásny biely úsmev nemusí byť vždy také jednoduché. I keď sa nám zdá, že zubná sklovina je úplne hladná, nie je to tak. Nachádzajú sa na nej malé “priehlbinky”, na ktoré sa predsa len, nejaký ten pigment zachytí. V tomto článku sa dočítate, ktoré potraviny nám zuby zafarbujú a ako toto zafarbenie aspoň trochu eliminovať.

Bobuľové ovocie

Rovnako ako na vašom oblečení aj na vašich zuboch toto ovocie môže narobiť šarapatu v podobe žtlších zubov. Jahody, černice či čučoriedky obsahujú množstvo pigmentov a patria do kategórie tých kyslejších, takže do štruktúry zubu sa dostanú farebné pigmenty oveľa ľahšie.

Umelé farbivá

Ako deti sme mali najradšej , keď sme na seba po konzumácií farebných lízatiek mohli vyplazovať modré, červené či zelené jazyky. Vo všeobecnosti platí, že lízatkám je dobré sa vyhýbať na kilometre. Umelé farbivá sú tiež obsiahnuté v množstve iných potravín a tak odporúčame si vždy pred jedením radšej prečítať obsah danej potraviny.

Omáčky

Ste milovníkom sójovej omáčky, žltej alebo zelenej kari omáčky či balsamico oleja? V tom prípade tiež zbystrite. Takisto ide o potraviny, ktoré belšiu farbu vašim zubom zaručene nedodajú.

Nápoje

Asi každý z nás vie, že káva zuby zafarbuje. Ale napríklad taký zelený alebo čierny čaj, vám zuby zafarbí ešte viac. Pozor si  dajte aj na rôzne sladené nápoje, no z nich asi najviac na coca colu. Samozrejme v piatok večer mnohí z nás nepohrdnú pohárom dobrého červeného vínka. Opäť ide o nápoj, ktorý zuby určite nevybieli. 🙂 U detí sú to rôzne sladené džúsy, ktoré nie len zuby zafarbujú , ale ich aj vo veľkej miere ničia.

TIP dentálnych bratov: samozrejme v konzumácií potravín či pití vašich obľúbených nápojov nemusíte prestávať. Stačí ak vždy sústo niečoho farebného zapijete trochou vody. Takisto pomáha aj pitie kávy či vína cez slamku. 🙂 A úplne najpohodlnejšou voľbou je, zájsť ku nám do Dental Brothers na bielenie zubov.

Zdieľať: