AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

20. januára 2020

Preventívna prehliadka: Ako pripraviť vaše dieťa?

OBSAH ČLÁNKU

Čistí si vaše dieťa zuby každé ráno a večer? Absolvujete s ním jeho pravidelné dentálne kontroly? Napriek perfektnej starostlivosti o zuby však skôr či neskôr príde čas aj na opravu, dentálnu hygienu či extrakciu detského zuba. Dobrou správou je, že ako rodič môžete dosiahnuť, aby bola táto skúsenosť úplne bežná a bezproblémová. A to, iba pomocou niekoľkých jednoduchých krokov!

Krok 1: Vysvetlite iba to, čo je potrebné 

Dieťa by malo byť za každých okolností pripravené na to, že mu zubár bude vyťahovať, vŕtať či inak opravovať jeho zuby. Nikdy by ste ho nemali klamať, že to nič nebude a podobe. Radšej im to primerane vysvetlite. Tak napríklad, ak vaše dieťa ide na prvé plombovanie, môžete mu povedať, že zubár mu pomôže vyčistiť cukrové kazy, aby ho neboleli.

Ak sa vaše dieťa sa spýta, či to bude bolieť, odpoveď znie nasledovne: „Zubár ťa uspí, resp. znecitliví okolie zuba. Ale špeciálna kefka môže vydávať veľký hluk, prípadne môže byť hrboľatá a chladiť. Bude to podobné, ako si čistiť zuby elektrickou zubnou kefkou, ktorú používame doma.“ Ak majú nejaké ďalšie otázky, povedzte im, že ich zubný lekár im „v deň D“ vysvetlí všetko, aby nedošlo k žiadnym prekvapeniam!

Krok 2: Ktorým slovám by ste sa mali vyhýbať?

 Napriek tomu, že všetko sa dá dieťatku vysvetliť, existuje niekoľko zakázaných slovíčok, ktoré neveštia nič dobré. Na ktoré z nich je potrebné dávať si osobitný pozor? Tak napríklad, ihla, vŕtanie, bolesť, vytiahnutie, trhnutie. To, čo zubár robí, vieme jednoducho popísať tak, aby to bolo voči dieťaťu priateľské. Avšak, ak má dieťa vopred zafixovanú predstavu svojho rodiča, že to bude bolieť, potom ideme „hlavou proti múru“.

Na druhej strane by ste taktiež nemali svojmu dieťaťu hovoriť, že nič nebude cítiť alebo nebude mať nepríjemný pocit. Každé dieťa má odlišné vnímanie nepohodlia. Zatiaľ čo pri obyčajnom páde jedno plače a ostáva sedieť na zemi, druhé sa v momente postaví a pokračuje v behu. To isté platí pre stomatológiu a reakcie na zubné ošetrenie.

Krok 3: Negatívne skúsenosti z detstva si nechajte pre seba

Zubné lekárstvo sa v poslednom desaťročí radikálne zmenilo k zlepšiemu. Aktuálne sú k dispozícii ľahšie a menej škodlivé digitálne rádiografy, ľahšie ošetrenie fluoridmi, ľahšie spôsoby znecitlivenia zubov atď. Ak ste mali negatívny zážitok u zubára, či už si to uvedomujete alebo nie, vaše dieťa to vycíti.

Mali by ste preto zvážiť dve veci, ktoré v konečnom dôsledku pomôžu vášmu dieťaťu pri povinnej preventívnej prehliadke u akéhokoľvek doktora. Po prvé, nespomínajte váš negatívny zážitok pred dieťaťom. Po druhé, vyhýbajte sa slovám ako „nenávidím zubára“, „nemôžem vystáťzubára“ alebo „nepáči sa mi zubár“.

Krok 4: Počkajte dieťa v čakárni 

Počas zubného zákroku by ste nemali sedieť hneď vedľa vášho dieťaťa. Kým nie je zákrok ukončený, ostaňte v čakárni. Tento krok je hádam najťažší zo všetkých! Možno si myslíte, že držaním za ruku hladkaním im pomôžete. Treba si však priznať, že možno najnervóznejším článkom ste práve vy sami. Túto energiu následne prenášate aj na vaše dieťa.

Vaše dieťa sa pri preventívke snaží od zubára naučiť niečo nové a musí venovať pozornosť zubnému lekárovi. Ak s dieťaťom zároveň hovorí aj samotný rodič, nevie sa rozhodnúť, koho počúvať alebo mu veriť. S vami sa zubár dostane akurát tak do úzkych. Ak má zubný lekár plnú pozornosť dieťaťa, bude môcť poskytnúť liečbu v omnoho kratšom čase, v pozitívnejšej atmosfére a efektívnejšie. Ak zubár cíti, že dieťa bude s rodičom pohodlnejšie, neváhajte ho požiadať o pomoc.

Krok 5: Odmeňte dieťa hneď po prehliadke

Nemyslíme tým zmrzlinu či inú pochutinu alebo odmenu za statočnosť. Len im povedzte a dajte najavo, aké boli skvelé a odvážne! Vaše dieťa môže povedať veci ako „táto časť sa mi nepáčila“, ale to nemusí zodpovedať vašim ani ich očakávaniam. Potvrdzujte ich pocity: „Chápem, že sa vám táto časť nepáčila, ale mama a zubár sú skutočne hrdí na to, ako skvele ste to zvládli!“ Obráťte ich na pozitívnu vlnu, aby si deti uvedomili, aké odvážne a silné naozaj sú! To isté platí pre ďalšie zložité lekárske postupy. Pozitívnosť je vždy najlepšou voľbou!

Na preventívnu prehliadku by dieťa malo chodiť pravidelne aj k dentálnym hygienikom. Dohodnite termín dentálnej prehliadky vášmu dieťaťu ešte dnes.

Zdieľať: