AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

19. februára 2024

Problémy s ďasnami: Ako ich rozpoznať a liečiť?

problémy s ďasnami

OBSAH ČLÁNKU

Medzi najčastejšie problémy ďasien patrí krvácanie, ktoré mnohí pacienti podceňujú. Okrem toho však existujú ešte ďaleko vážnejšie problémy, ktoré je potrebné konzultovať s lekárom alebo dentálnym hygienikom. Viete, aký problém ďasien sa vás týka a ako ho môžete liečiť?

Vznik a príčina problémov s ďasnami

Existujú rôzne faktory, ktoré môžu spôsobovať problémy s ďasnami. Predovšetkým však ide o nedostatočnú starostlivosť a dentálnu hygienu. Spoznajte problémy s ďasnami, príčiny vzniku a spôsoby liečby.

Zubný kameň (zubný plak)

Medzi najčastejšie problémy v ústnej dutine patrí najmä tvorba zubného kameňa. Ak sa zubný plak neodstráni, môže sa mineralizovať a premeniť sa na zubný kameň, čo môže dráždiť ďasná a spôsobovať rôzne zápaly. Zubný kameň sa tvorí najmä z dôvodu nedostatočnej alebo zlej dentálnej hygieny. Navyše, zubný kameň nie je možné odstrániť svojpomocne. Pravidelnou návštevou dentálnych hygienikov však tomuto problému dokážete predchádzať.

zubný kameň

Krvácanie ďasien

Krvácanie ďasien počas čistenia zubov alebo konzumácii potravy môže byť znakom zápalu alebo iných problémov s ďasnami. Okrem toho však môžete krvácanie ďasien spozorovať aj pri nepravidelnom čistení medzizubnou kefkou. Avšak po pravidelnom čistení by krvácanie malo prestať.

Zápaly ďasien (gingivitída)

Gingivitída patrí medzi bežné ochorenie spôsobené hromadením baktérií v zubnom plaku, ktoré môže viesť k zápalu ďasien, čo sa prejavuje začervenaním, opuchom a krvácaním ďasien.

Parodontitída

Pri neliečení gingivitídy môže vzniknúť parodontitída. Táto choroba postihuje hlbšie vrstvy ďasien a môže viesť k tvorbe parodontálnych vačkov a strate kostného tkaniva.

parodontitída

Ustupujúce ďasná

Keď sa ďasná stiahnu, môže to spôsobiť obnaženie zubného krčka a tým zvýšiť riziko citlivosti na teplé a studené nápoje či potraviny.

Zubné abscesy

Infekcia zuba môže viesť k tvorbe zubného abscesu, čo je dutina ohraničená membránou a vyplnená hnisom. Môže sa nachádzať na ďasnách alebo v okolitých tkanivách. Príčinou vzniku je predovšetkým bakteriálna infekcia.

Gingiválna hyperplázia

Gingiválna hyperplázia predstavuje stav charakterizovaný nadmerným rastom ďasien. Ide o zväčšenie ďasien, ktoré je vyvolané podráždením, povlakom, zubným kameňom, opakovaným trením alebo traumatom či vyšším počtom užívaných liekov.

Sjögrenov syndróm

Je chronické autoimúnne ochorenie, ktoré je charakterizované zápalom a deštrukciou exokrinných žliaz. Následkom toho sú ovplyvnené všetky sliznice v tele, vrátane ústnej dutiny, čo môže viesť k suchým ústam a problémom s ďasnami.

Nesprávna ústna hygiena a starostlivosť

K problémom s ďasnami dochádza predovšetkým z dôvodu nedostatočnej starostlivosti o ústnu hygienu. Tá by mala zahŕňať pravidelné čistenie, používanie správnych dentálnych pomôcok, ale aj návštevu zubného lekára a dentálneho hygienika. Pokiaľ máte problém s ďasnami, neváhajte a objednajte sa na dentálnu hygienu do Dental Brothers. Okrem klasickej dentálnej hygieny môžete v súčasnosti podstúpiť aj dentálnu hygienu pre paropacientov.

Zdieľať: