AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

20. júna 2022

Rady, ako postupovať po vytrhnutí zubov

OBSAH ČLÁNKU

Napriek tomu, že vytrhnutie zubov je nepríjemný zákrok v ústnej dutine, vďaka novým a moderným estetickým technikám je vytrhnutie zubov rýchle, maximálne pohodlné a bez bolesti. I keď bolesť môže nastať až po odznení a vyprchaní anestézie. Aby ste však bolesť zmiernili a hojenie rany po vytrhnutí zubu zrýchlili, mali by ste dodržiavať tieto rady. A teda čo robiť a nerobiť po extrakcii zubu? Poradíme vám.

Extrakcia zubov

Extrakcia zubov nie je vôbec príjemná. Pokiaľ ide len o čiastočne nakazený zub, ktorý sa dá zachrániť, je to lepšie. Niekedy však zub nejde zachrániť a je potrebné ho vytrhnúť. Medzi najčastejšie dôvody, prečo k extrakcii zubov vôbec dochádza patrí:

Infekcia zubov alebo poškodenie zubu

Infekcia, zápal zubov alebo poškodenie zubu patrí práve medzi tie problémy, ktoré je ešte nejakým spôsobom možné vyliečiť a predísť tak extrakcii zubu. Medzi poškodenia zubu patrí aj hlboký zubný kaz, ktorý sa dá ošetriť napríklad výplňou. Pri infekcii je možné nasadiť antibiotiká a popraskaný či poškodený zub je možné osadiť korunkou. Ak však ani jeden tento spôsob nezaberá, je nutné zub vytrhnúť, aby nespôsoboval bolesť alebo nedošlo k infekcii ostatných zubov.

Parodontálne ochorenie

Parodontitída sa považuje za jedno z najzávažnejších štádií ochorenia ďasien. Práve pri parodontitíde dochádza k uvoľneniu zubov. K vypadávaniu zubov tiež dochádza z toho dôvodu, že tkanivo a kosť obklopujúca koreň zuba eroduje. A táto kosť a tkanivo sú zodpovedné za správne držanie zubov na mieste.

Extrakcia zubov múdrosti

Najčastejším dôvodom, prečo vôbec dochádza k extrakcii zubov, je bolesť, ktorú zuby múdrosti alebo „tretie stoličky“ spôsobujú. Mnohým ľuďom tieto zuby spôsobujú veľké problémy, a to preto, že v ústach nemajú dostatok priestoru.

Vyrovnávanie zubov

Nedostatok priestoru v ústnej dutine môže tiež zapríčiniť, že sa zuby o seba otierajú a krivia. Pokiaľ chcete mať rovné zuby a hollywoodsky úsmev, je potrebné zubom vytvoriť priestor ešte pred nasadením zubného strojčeka, a to tak, že sa vám jeden alebo viacero zadných zubov vytrhne.

Hyperdontia

Hyperdontia je stav, pri ktorom dochádza k nadpočetnému množstvu zubov v ústnej dutine. Bežný počet u dospelého človeka je 32 zubov, no sú ľudia, ktorí majú zubov viac. Vtedy dochádza k extrakcii zubov. Tento stav môže nastať aj u malých detí. Zvyčajne sa stretávame s tým, že deťom rastú zuby mimo zubného oblúka.
Existuje viacero dôvodov, prečo vôbec k extrakcii zubov dochádza, rovnako, ako existuje viacero spôsobov, ako vôbec zuby vytrhnúť. Či už zubný lekár zvolí taký alebo onaký spôsob, vždy je dobré poznať spôsoby, čo robiť a čo nerobiť po vytrhnutí zubov. Minimálne tieto rady vám pomôžu k tomu, aby bolesť bola menej intenzívna.

Rady, čo robiť po vytrhnutí zuba

Týmito radami by ste sa mali riadiť najmä z toho dôvodu, že vaše ďasno je po vytrhnutí zuba veľmi citlivé. Vďaka týmto radám je však možné bolesť zmierniť a krvácanie skôr zastaviť.

  • Po vytrhnutí zubov vám váš zubný lekár, pravdepodobne, nechá na mieste vytrhnutia zubu vatový tampón. Ten by ste si v ústnej dutine mali nechať aspoň na 15 minút. Je to z toho dôvodu, aby sa vám v ústnej dutine zastavilo krvácanie.
  • Pokiaľ vám váš lekár predpísal lieky proti bolesti, je dôležité ich užiť. Síce po vytrhnutí zubu bolesť nebudete cítiť, avšak po vyprchaní anestézie môže byť na istý moment bolesť neznesiteľná. Ak lieky predpísané nemáte, pokojne užite liek proti bolesti, ktorý je voľne dostupný. Pred užitím sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
  • Bolesť a opuch zmiernite aj tým, že si na líce priložíte studený obklad. Mrazené veci je potrebné pred priložením zabaliť do textílie, aby ste si pokožku na tvári nepoškodili.
  • Ďasno v mieste trhania zubu bude veľmi citlivé a mäkké, preto sa snažte jesť a hrýzť na opačnej strane. Odporúčame tiež konzumovať mäkšie a tekutejšie jedlo.

Rady, čo nerobiť po vytrhnutí zuba

Taktiež existujú rady, ktoré by ste mali dodržať, pokiaľ nechcete, aby vám rana začala nepríjemne krvácať.

  • Ranu by ste si nemali vyplachovať ani nijak vyciciavať. Dôležité je, aby sa vám ústa a predovšetkým rada scelila a vytvorila sa v nej krvná zrazenina.
  • Pokiaľ máte v ústach nepríjemnú krv, vypľúvajte ju.
  • V deň vytrhnutia zubu by ste nemali piť žiaden alkohol, namáhať sa, fajčiť ani športovať.
  • Zväčša vám po vytrhnutí horného zubu lekár chytí nos a povie, aby ste fukli. Pokiaľ cítite tlak alebo vzduch v očiach, je dôležité, aby vám ranu poriadne zašil. Je to z toho dôvodu, že sa horné dutiny môžu po vytrhnutí zubu spojiť. Preto sa tiež neodporúča fúkať nos, aby sa vám rana tlakom znova neotvorila.
  • Po vytrhnutí zubu by ste nemali jesť ani piť nič horúce.
  • Snažte sa na miesto vytrhnutia zubu nestrkať jazyk, hoci to môže byť veľmi náročné.

Najčastejším dôvodom, prečo vôbec k extrakcii zubu dochádza je infekcia či vznik zubného kazu. Pokiaľ chcete vytrhnutiu zubov zabrániť, je dôležité sa o svoju ústnu dutinu dôkladne starať. Okrem umývania zubov, používania správnych pomôcok na ústnu hygienu či pravidelnej návštevy zubného lekára, by ste tiež pravidelne, aspoň 2x do roka, mali podstúpiť dentálnu hygienu. Vďaka nej je možné predísť usádzaniu zubného povlaku či vzniku zubného kazu.
Ak ste tento rok dentálnu hygienu ešte neabsolvovali, je čas to napraviť. Objednajte sa a dohodnite si svoj termín dentálnej hygieny v Dental Brothers ešte dnes.

Zdieľať: