Ustupujúce ďasná sú stav, pri ktorom vaše ďasná postupne odkrývajú koreňové povrchy zubov. Je to jedna z foriem ochorenia ďasien, nazývanej paradentóza. Toto ochorenie je dôsledkom nesprávnej dentálnej hygieny a môže viesť až k strate zubov.
V závislosti od závažnosti úbytku tkaniva je v súčasnosti k dispozícii celý rad liečebných postupov. Samozrejme, ako pri každom zdravotnom stave, aj v prípade paradentózy platí, že čím skôr ju zubár diagnostikuje, tým lepší je výsledok jej liečby.
Ustúpujúce ďasná: symptómy
Aké sú najčastejšie príznaky ustupujúcich ďasien? Patria sem:
- Krvácanie ďasien po čistení zubov
- Krvácanie ďasien po čistení zubnou niťou
- Červené a opuchnuté ďasná
- Nepríjemný zápach z úst
- Bolesť v línii ďasien
- Viditeľne zmenšujúce sa ďasná
- Odkryté korene zubov
- Kývanie zubov
Ustúpujúce ďasná: príčiny vzniku
Vedeli ste, že toto periodontálne ochorenie je progresívnou formou gingivitídy? Výskumy dokazujú, že až 3 zo 4 dospelých trpia nejakou formou paradentózy. Výnimkou nie sú ani ľudia trpiaci ustupujúcimi ďasnami.
Paradentóza najskôr začína nahromadením baktérií a povlakov na ďasnách a zuboch. Tento prilepený povlak v priebehu času poškodí ďasná a môže spôsobiť aj následne vypadávanie zubov. V závažných prípadoch sa medzi zubmi a ďasnami tvoria vačky, vytvárajúce živnú pôdu pre tvorbu ďalších baktérií a povlakov.
Ustupujúce ďasná môžu byť spôsobené mnohými faktormi, vrátane:
- nedôkladného umývania zubov
- agresívneho čistenia zubov
- vznik vytvrdeného povlaku (tvorba zubného kameňa)
- fajčenia
- hormonálnych zmien u žien
- rodinnej anamnézy ochorení ďasien
- cukrovky
- HIV
Ustúpujúce ďasná: liečba
Ako sa ustupujúce ďasná dajú liečiť? Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako sa vysporiadať s týmto závažným periodontálnym ochorením. Konkrétna liečba závisí od závažnosti daného problému.
Ak sa v ďasnách vyskytne nejaký typ infekcie, váš ošetrujúci zubár vám môže predpísať antibiotiká. Na liečbu základného problému, ktorý spôsobuje recesiu ďasien, sa môžu použiť aj iné lieky, napr.:
- lokálny antibiotický gél
- antiseptické čipy
- antimikrobiálne ústne vody
- enzýmové supresíva
Ak žiaden z týchto neinvazívnych spôsobov nezaberá, zubár musí zvoliť riešenie v podobe chirurgického zákroku. Chirurgia sa používa v najhorších prípadoch ustupujúcich ďasien. Všeobecne existujú dve možnosti:
- operácia
- štiepenie
Ustúpujúce ďasná: prevencia
Najúčinnejšou prevenciou proti ustupujúcim ďasnám je pravidelne (raz ročne) navštevovať zubára a absolvovať kvalitnú dentálnu hygienu dvakrát ročne. Aj keď nič nenasvedčuje, že by ste mali mať problémy s týmto nepríjemným ochorením, zubár dokáže identifikovať skoré príznaky ochorenia ďasien už v najranejšom štádiu!