< späť

Blog

Všetko čo by ste mali vedieť o citlivosti zubov

Sedíte večer na drinku so svojimi priateľmi , barman mieša o sto šesto vašu obľúbenú margaritu, vy sa neviete dočkať ako ju konečne ochutnáte. No a keď sa dočkáte, celý ten pôžitok vám prekazí váš citlivý zub, ktorý sa začne ozývať akonáhle okúsi trocha ľadu.

Že to poznáte?

V tom prípade by ste mali rozhodne pokračovať v čítaní tohto článku.

Citlivosť zubov postihuje najmä dospelákov a možno sa budete čudovať, ale trpí ňou až 40 % populácie vo veku od 20 do 35 rokov.

Ako citlivosť zubov vzniká?

Citlivosť zubov na teplé a studené, vzniká odhalením krčkov, alebo poručením zubnej skloviny. V miestach, kde dôjde k odhaleniu krčku, alebo sa naruší sklovina dôjde k odhaleniu dentínu, kde sa nachádza veľké množstvo kanálikov s nervovými zakončeniami. Tie nám potom spôsobujú  ostrú bodavú bolesť.

Za následok považujeme nesprávne mechanické čistenie zubov. V praxi to znamená, že sme zvolili veľmi tvrdú kefku, alebo na zuby pri ich umývani príliš tlačíme. Ide najmä o miesta, kde je zub “najzraniteľnejší” a to v oblasti ďasna.

Citlivosť zubov môže vznikať aj u ženy počas tehotenstva. V tomto období má žena v ústach kyslejšie prostredie, ktoré má za následok, že sklovina nie je taká pevná.
Takisto u ľudí s poruchami tráviaceho ústrojenstva a pri bulímií.

Vo všetkých týchto prípadoch je časté zvracanie. Kedy je opäť sklovina oslabená a vystavená kyslému prostrediu.

TIP dentálnych bratov: ak trpíte poruchami tráviaceho traktu, alebo ste tehotná žena, po zvracaní si zuby hneď neumývajte. Vypláchnite si ich studenou vodou a zuby si umyte minimálna po časovom odstupe 20 minút.

Čo spôsobuje citlivosť zubov?

Nesprávne čistenie zubov. Príliš veľký tlak alebo zlý výber kefky.
Používanie agresívnych metód bielenia zubov (chemické peroxidové bielenie).
Dlhodobé používanie ústnych vôd s obsahom agresívnych látok.
Nadmerný príjem kyslých a sladkých jedál. Potravín s vysokým obsahom jednoduchých cukrov.
Vážnejšie zubné ochorenie: zubný kaz, ochorenia závesného aparátu, pulpitída.

Odhalený krčok

Citlivosť na studené a teplé

Vo veľa prípadoch znamená citlivosť jedného konkrétneho zubu vznik zubného kazu. Zubný kaz vzniká v dôsledku nesprávneho čistenia zubov, alebo nadmerného príjmu jednoduchých cukrov – sacharidov. Neliečený kaz môže spôsobiť ďaleko horšie problémy ako zápal zubnej drene alebo zápal ústnej dutiny.

Ako s citlivými zubami bojovať?

V prvom kroku treba vymeniť zubnú pastu. Odporúčame špeciálnu zubnú pastu na citlivé zuby. Rovnako dôležité je stopnúť prísun sacharikov v podobe sladených nápojov, čajov, obmedziť treba tiež prísun studených a kyslých jedál. Za samozrejmosť by ste mali považovať návštevu vášho zubného lekára, ktorý určí presnú príčinu citlivosti zubov a stanoví liečbu.