AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 69€ (89€) s kódom DH69 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 69€ (89€) s kódom DH69 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

3. mája 2017

Všetko čo by ste mali vedieť o citlivosti zubov

OBSAH ČLÁNKU

Sedíte večer na drinku so svojimi priateľmi, barman mieša o sto šesto vašu obľúbenú margaritu a vy sa neviete dočkať ako ju konečne ochutnáte? No a keď sa dočkáte, celý ten pôžitok vám prekazí váš citlivý zub, ktorý sa začne ozývať akonáhle okúsi trocha ľadu. Že to poznáte? V tom prípade by ste mali rozhodne pokračovať v čítaní tohto článku. Citlivosť zubov postihuje najmä dospelákov a možno sa budete čudovať, ale trpí ňou až 40 % populácie vo veku od 20 do 35 rokov.

Ako citlivosť zubov vzniká?

Citlivosť zubov na teplé a studené, vzniká odhalením krčkov, alebo poručením zubnej skloviny. V miestach, kde dôjde k odhaleniu krčku, alebo sa naruší sklovina dôjde k odhaleniu dentínu, kde sa nachádza veľké množstvo kanálikov s nervovými zakončeniami. Tie nám potom spôsobujú  ostrú bodavú bolesť.

Za následok považujeme nesprávne mechanické čistenie zubov. V praxi to znamená, že sme zvolili veľmi tvrdú kefku, alebo na zuby pri ich umývani príliš tlačíme. Ide najmä o miesta, kde je zub “najzraniteľnejší” a to v oblasti ďasna.

Citlivosť zubov môže vznikať aj u ženy počas tehotenstva. V tomto období má žena v ústach kyslejšie prostredie, ktoré má za následok, že sklovina nie je taká pevná. Takisto u ľudí s poruchami tráviaceho ústrojenstva a pri bulímií. Vo všetkých týchto prípadoch je časté zvracanie. Kedy je opäť sklovina oslabená a vystavená kyslému prostrediu.

TIP dentálnych bratov: ak trpíte poruchami tráviaceho traktu, alebo ste tehotná žena, po zvracaní si zuby hneď neumývajte. Vypláchnite si ich studenou vodou a zuby si umyte minimálna po časovom odstupe 20 minút.

Čo spôsobuje citlivosť zubov?

  • Nesprávne čistenie zubov. Príliš veľký tlak alebo zlý výber kefky.
  • Používanie agresívnych metód bielenia zubov (chemické peroxidové bielenie).
  • Dlhodobé používanie ústnych vôd s obsahom agresívnych látok.
  • Nadmerný príjem kyslých a sladkých jedál. Potravín s vysokým obsahom jednoduchých cukrov.
  • Vážnejšie zubné ochorenie: zubný kaz, ochorenia závesného aparátu, pulpitída.

Citlivosť na studené a teplé

Vo veľa prípadoch znamená citlivosť jedného konkrétneho zubu vznik zubného kazu. Zubný kaz vzniká v dôsledku nesprávneho čistenia zubov, alebo nadmerného príjmu jednoduchých cukrov – sacharidov. Neliečený kaz môže spôsobiť ďaleko horšie problémy ako zápal zubnej drene alebo zápal ústnej dutiny.

Ako s citlivými zubami bojovať?

V prvom kroku treba vymeniť zubnú pastu. Odporúčame špeciálnu zubnú pastu na citlivé zuby. Rovnako dôležité je stopnúť prísun sacharikov v podobe sladených nápojov, čajov, obmedziť treba tiež prísun studených a kyslých jedál. Za samozrejmosť by ste mali považovať návštevu vášho zubného lekára, ktorý určí presnú príčinu citlivosti zubov a stanoví liečbu.

Zdieľať: