AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

23. júla 2017

Ako si vybrať ústnu vodu? Zamerajte sa na týchto 6 vecí

OBSAH ČLÁNKU

Iba žuvačka nestačí. Aj vy ste si to už isto veľakrát povedali, aj keď pre mnohých je balíček žuvačiek zároveň balíčkom prvej pomoci. Svieži dych je však výsledkom našej ústnej hygieny, preto vám ponúkame namiesto balíčka žuvačiek poriadny balík informácií o tom, ako ho ľavou zadnou dosiahnuť.
Pri starostlivosti o zuby nesmieme zabudnúť ani na výber ústnej vody. Práve tá totiž zabezpečí sviežosť vášho dychu a nemusíte sa obávať nepríjemného pocitu, ktorý musíte riešiť mentolovými cukríkmi, či žuvačkami. Dôležité je však vybrať si ústnu vodu tak, aby vyhovovala vašim potrebám.

Ako vybrať ústnu vodu?

Ak máte s ústnou vodou nepríjemnú skúsenosť práve kvôli podráždeniu ústnej dutiny, neznamená to, že ju nemáte používať, stačí iba vybrať tú správnu. Pomôžeme vám zorientovať sa v aktuálnej ponuke ústnych vôd, ich obsahovom zložení, účinnosti a určite nájdete aj Vy tú pravú. Ústne vody sú veľmi dobrým pomocníkom  pri zápaloch ústnej dutiny, zabraňujú prekysleniu, ale aj demineralizácii zubnej skloviny. Navyše slúžia ako prevencia pri tvorbe zubného kazu. Pri výbere vašej ústnej vody by ste sa mali zamerať hlavne na týchto šesť vecí:

  1. kategorizačné zaradenie ústnej vody (bežné, alkoholové, bylinné, chlórhexidínové)
  2. obsah fluoridu
  3. obsah chlórhexidínu
  4. obsah alkoholu
  5. zhodnotenie vhodnosti ústnej vody vzhľadom na vaše individuálne potreby
  6. ústne vody pre najmenších

Bežné ústne vody sú vhodné na každodenné použitie (2x denne) a mali by byť neodmysliteľnou súčasťou vašej ústnej hygieny. Do tejto skupiny patrí napríklad ústna voda Listerine, Meridol, či GUM. Použitie ústnej vody je jednoduché a nezaberá veľa času. Ideálny interval, počas ktorého by sme mali ústnu vodu preplachovať v ústnej dutine je 30 až 60 sekúnd. Je to ideálny čas na to, aby ústna voda urobila svoju prácu.

Zložky v ústnej vode

Pri výbere ústnej vody je asi najdôležitejšie vedieť orientovať sa v množstve fluoridu, ktorý ústne vody obsahujú. Fluorid nie je zložka, ktorej by sme sa mali obávať, mýty o jeho škodlivosti sú už minulosťou. Čo teda fluorid je a v akom množstve je priaznivý?

Fluorid v ústnej vode

Fluór je prírodne sa vyskytujúci prvok. Nachádza sa vo vode, čaji, rybách, ale aj v množstve ďalších potravín, ktoré každodenne konzumujeme. Fluór pôsobí na zubnú sklovinu priaznivo už u malých detí, zabezpečuje tvorbu silnejšej a odolnejšej zubnej skloviny. Zároveň však prispieva k reminalizácii, ktorou sa spevňujú miesta na zuboch. Zákon určuje maximálny obsah fluoridu v zubných pastách a vodách. Limit je stanovený na 1500 ppm, v praxi to znamená, že žiadna pasta, či ústna voda by nemala obsahovať viac ako 0,15 % fluoridu.

Ústne vody s chlórhexidínom

Ani v prípade, že trpíte zápalmi v ústnej dutine, či častým krvácaním ďasien sa nemusíte používanie ústnej vody báť. Práve na opak! V tomto prípade je tou správnou voľbou  ústna voda s obsahom chlórhexidínu. Práve ten totiž ničí baktérie spôsobujúce zubný povlak. Chlórhexidín je vašim kamarátom aj v prípade, že práve podstupujete paradontologickú liečbu. Pôsobí ako silná antibakteriálna zložka. Vhodnou situáciou, kedy siahnuť po ústnej vode s chlórhexidínom je aj obdobie, počas ktorého trpíme napríklad chrípkou. Baktérie nebudú mať šancu, a víťazom sa stanete vy.

Bylinné ústne vody

Bylinky, bylinky a bylinky. Práve tie vás zachránia aj v prípade extrémnej citlivosti. Pomôžu vám  ústne vody, ktoré obsahujú rastlinné extrakty s protizápalovými účinkami. Nehrozí žiadne krvácanie, či opuch ďasien. Bylinné vody šetrne ošetria vašu ústnu dutinu a zabezpečia vám svieži a zdravý dych.

Ústne vody pre deti

Ak ste rozmýšľali nad tým, či sú ústne vody vhodné aj pre deti odpoveď znie áno. Dokonca môžu deťom spestriť každodennú rutinu. Väčšina ústnych vôd pre deti farbí zvyšky jedla a baktérií na zuboch, deti tak vidia, kde je potrebné zúbky ešte dočistiť.

Krátky prehľad o účinnosti, používaní, a jednotlivých druhoch ústnych vôd už máme. Teraz už len vybrať si tú správnu. Stačí ak pri výbere konkrétnej značky vašej ústnej vody zohľadníte všetky získane informácie.

Zdieľať: