AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

13. septembra 2021

Vyrazili ste si zub, čo teraz robiť?

OBSAH ČLÁNKU

Vyrazili ste si zub? Zubní lekári označujú vyrazený zub ako avulkovaný. Ak prídete o zub v dôsledku nehody alebo úrazu, nemusí byť stratený navždy. Správne ošetrenie a primeraná starostlivosť môžu zub zachrániť, aby mohol byť opäť nasadený a vydržal roky.

Vyrazili ste si zub: Čo robiť?

Keď je zub vyrazený, poškodia sa vyrazené zuby budú potrebovať ošetrenie koreňového kanálu. Pôvodný zub je však možné nasadiť späť na koreň. Pravdepodobnosť záchrany zuba je najvyššia u malých detí, ale zachrániť sa dajú aj zuby pre dospelých. Mali by sa implantovať iba trvalé zuby. Je dôležité, aby ste sa po vyrazení zuba dostali k zubárovi čo najrýchlejšie.

  • Zaobchádzajte so zubom opatrne. Pokúste sa nedotknúť koreňa (časť zuba, ktorá bola pod ďasnom). Môže sa ľahko poškodiť.
  • Ak je zub znečistený, držte ho za hornú časť (korunku) a opláchnite mliekom. Ak nemáte mlieko, opláchnite ho vodou. Neotierajte ho hubkou, tričkom, alebo inou tkaninou. Mohlo by dôjsť k poškodeniu zuba.
  • Zub udržujte vlhký. Vložte ho do pohára mlieka. Ak to nemôžete urobiť, vložte zub do úst, medzi tvár a ďasno.
  • Skúste zub zasunúť späť do jeho koreňa. V mnohých prípadoch vkĺzne priamo dovnútra. Uistite sa, že je otočený správnym smerom. Nepokúšajte sa ho nvsunúť násilím. Ak sa nevráti na miesto ľahko a bez tlaku, nechajte ho vlhký (v mlieku, slinách alebo vode) a choďte k zubárovi hneď, ako to bude možné.
  • Ak je zub neporušený (nie je zlomený na kúsky), je vždy dobré skúsiť ho zachrániť.

Čas rozhoduje 

Vrátenie zuba na miesto môže byť niekedy jednoduché. Inokedy to môže byť komplikované, napríklad keď je zub alebo kosť zlomená. Najdôležitejšie je implantovať zub čo najskôr. V ideálnom prípade by k tomu malo dôjsť do hodiny od nehody. Zubár môže ihneď ošetriť koreňový kanál alebo sa môže rozhodnúť počkať. Najviac to závisí  od toho, ako dlho bol zub mimo úst, a ďalších faktorov. V každom prípade zubár vtlačí zub k zubom na oboch stranách mäkkým drôtom a/alebo kompozitným materiálom. Ten bude slúžiť na udržanie zuba na mieste niekoľko dní. Zubár následne rozhodne, ako dlho by mala dlaha zostať. Ak kosť okolo zuba nie je zlomená, koreň sa obvykle pevne prichytí o približne tri až štyri týždne. Závažnejšie poškodenie môže vyžadovať šesť až osem týždňov času regeneráciu.

Zdieľať: