AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

14. marca 2023

Zlé dentálne návyky, ktoré škodia vašim zubom

pitie kavy

OBSAH ČLÁNKU

Snažíte sa robiť všetko pre to, aby boli vaše zuby v 100 % stave, no stále nie sú? Možno niečo robíte zle. Vašim zubom môžu totižto škodiť rôzne zlé dentálne návyky. Tu je 10 zlých dentálnych návykov, ktoré vašim zubom škodia. Robíte ich aj vy? Prestaňte s tým čo najskôr.

10 zlých dentálnych návykov

Nielen nesprávne čistenie zubov a zlá starostlivosť o ústnu dutinu môžu vašim zubom škodiť. Dobrá starostlivosť by mala zahŕňať správne používanie dentálnych pomôcok, ako zubnej kefky a pasty, medzizubnej kefky a zubnej nite a pravidelnú návštevu dentálnych hygienikov. Sú tu však aj iné zlé dentálne návyky alebo zlozvyky, ktoré ľudia často robia a poškodzujú si tým zubnú sklovinu a zuby. Najčastejšie sa zlozvyky týkajú popíjania sladkých nápojov, až po bežné návyky, ako je otváranie plastových vreciek zubami. Ktoré zlozvyky robíte aj vy?

Okusovanie nechtov

Hryzenie nechtov sa spočiatku môže zdať neškodné, avšak viete, čo spôsobuje? Okrem toho, že si tým ničíte svoje nechty, škodíte tak aj svojim zubom a najmä zubnej sklovine. Hryzenie nechtov vám tiež môže spôsobiť vylomenie zubov alebo dysfunkciu čeľuste. Pokiaľ máte stres alebo vás trápia iné úzkosti a podobne, radšej vyhľadajte iný návyk, ktorým budete vedieť zamestnať svoje ruky a neuškodíte tým svojmu zdraviu.

okusovanie nechtov

Žuvanie predmetov – ceruzky alebo pera

Tento zlozvyk určite poznajú viacerí z vás. Jednoducho predmety, ako sú ceruzky či perá nie sú vyrobené na to, aby boli vhodné do úst. Pri ich okusovaní, žuvaní alebo hryzení vám môžu zuby prasknúť. Pokiaľ máte potrebu niečo žuť alebo hrýzť, odporúčame skôr žuvačky bez cukru.

Hryzenie kociek ľadu

Mnoho ľudí si myslí, že ľad je rovnako dobrý ako voda, keďže hydratuje a neobsahuje cukor. Hryzenie kociek ľadu vám však taktiež môže spôsobiť tie isté problémy, ako žuvanie predmetov. Ľad tiež môže poškodiť mäkké tkanivá vo vnútri zubov, čo následne vedie k bolesti. Aj v tomto prípade odporúčame skôr žuvačky bez cukru.

Používanie zubov ako nástroj na otváranie

Poznáte to, nejde vám otvoriť vrecko s chipsami, tak použijete zuby. Zuby však nie sú nástroj na otváranie akýchkoľvek balíkov alebo fliaš a podobne. Zuby sú vhodné na jedenie, a preto akékoľvek iné používanie ich môže pokaziť alebo inak poškodiť. Odporúčame teda takýmto problémom predchádzať a používať zuby len na to, na čo sú stvorené.

Jedenie a pitie sladkých, kyslých a príliš tvrdých pokrmov

Sladké, kyslé a príliš tvrdé jedlá a nápoje sú škodlivé pre zdravie vašich zubov. Cukor totižto podporuje vznik zubného kazu, preto by ste sa týmto jedlám a nápojom mali vyhýbať. Predovšetkým sa to týka sladkostí, sladkých pochutín, ale aj ovocných štiav, džúsov a sladkých nápojov. Častou konzumáciou sladkých, kyslých a tvrdých pokrmov a nesprávnou starostlivosťou o ústnu dutinu tak môžete byť náchylnejší na tvorbu zubného kazu. Po konzumácii sladkostí vám odporúčame si vypláchnuť ústa čistou vodou.

sladké koláče

Fajčenie a žuvanie tabaku

Tabakové výrobky sú celkovo škodlivé pre celý organizmus. Okrem toho však môžu spôsobovať aj poškodenie ďasien, sfarbenie zubov, tvorbu zubného kazu či stratu zubov. Tabakové výrobky navyše spôsobujú rakovinu úst, jazyka a pier. Každá oblasť je teda negatívne ovplyvnená, pokiaľ fajčíte alebo žujete tabak. Aby ste zachránili zdravie svojich úst a zubov, je najlepšie prestať fajčiť úplne.

Športovanie bez chrániča zubov

Stačí jeden nesprávny zásah alebo krok a môžete prísť o celý svoj chrup. Preto pri nebezpečných a kontaktných športoch je potrebné používať chrániče zubov. Môžete si nechať vyrobiť svoj vlastný chránič na zuby na mieru u svojho zubára alebo si v obchode kúpiť univerzálny, ktorý si na svoje zuby prispôsobíte podľa návodu. Ide tak o jednoduchý spôsob, ako sa môžete vyhnúť zbytočnému poškodeniu zubov alebo iným zdravotným problémom so zubami.

Škrípanie zubami – bruxizmus

Príliš pevné zovretie sánky alebo škrípanie zubov môže spôsobovať opotrebovanie zubov. Bruxizmom najčastejšie trpia ľudia, ktorí majú stres, úzkosti alebo iné spánkové návyky. Ľudia si však často vôbec neuvedomujú, že bruxizmom trpia. Nosením chrániča zubov v noci môžete tomuto problému predísť.

Agresívne čistenie zubov

Nesprávne čistenie zubov môže spôsobovať problémy. Týka sa to aj príliš agresívneho čistenia zubov, ktorým si môžete urobiť viac škody než úžitku. Agresívne čistenie zubov môže napríklad opotrebovať zubnú sklovinu, čím sú zuby náchylnejšie na poškodenie, vznik kazov či citlivosť zubov. Okrem toho môže takéto čistenie zubov poškodiť ďasná a vytvoriť ich ústup. Odporúčame preto používať zubnú kefku s mäkkými štetinami a pri čistení využívať jemné krúživé pohyby.

Pitie kávy, vína a alkoholických nápojov

Tak ako pitie kávy, tak aj pitie červeného vína môže spôsobovať sfarbenie zubov. Okrem toho vám pitím týchto nápojov na zuboch ostáva aj povlak. Čo sa týka alkoholu, ten ústa vysušuje a telo dehydruje. To spôsobuje menšiu tvorbu slín, ktoré za bežných okolností odplavujú z úst baktérie. Hromadením baktérií v ústach tak vzniká väčšie riziko vzniku zubného kazu a zápach z úst.

pitie červeného vína

Zbavte sa zlozvykov a naučte sa správne starať o ústnu dutinu

Zlé dentálne návyky môžu poškodiť vašu ústnu dutinu, a to či už ide o zuby, ďasná, sklovinu alebo jazyk. Zbavte sa týchto zlozvykov čo najskôr a naučte sa o svoju ústnu dutinu starať príkladne. Dôkladná starostlivosť zahŕňa správne čistenie zubov, používanie dentálnych pomôcok, ale aj pravidelnú návštevu zubárov a dentálnych hygienikov. Navštívte aj vy našich dentálnych hygienikov ešte dnes. Objednajte sa na dentálnu hygienu prostredníctvom objednávkového formulára na termín, ktorý vám najviac vyhovuje.

Zdieľať: