AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

20. decembra 2019

Viete, ako vybrať zubú kefku pre deti podľa veku?

OBSAH ČLÁNKU

Kúpa zubnej kefky môže byť pomerne náročná. Veď každá lekáreň, ba aj potraviny ponúkajú nespočetne veľa možností, z ktorých si môžete vyberať. Ako však postupovať pri výbere zubnej kefky pre vašich najmenších členov rodiny?

Pre najmenších

Vedeli ste, že aj keď vaše dieťa ešte nemá zuby, mali by ste sa starať o jeho ústnu dutinu? Nejde pri tom len o vytvorenie návyku umývania zubov v ranom detstve, aby ste predišli predčasnému vypadávaniu mliečnych zubov, ale aj o prevenciu voči rôznym infekciám, napr. žabe. Na trhu existujú tie najjemnejšie škrabky určené pre efektívne zotieranie povlaku na ďasnách. Rovnaký efekt zaručuje aj navlhčená gáza. Mali by ste pri tom postupovať smerom zhora nadol, až k prípadným prvým zúbkom.

Prvé zúbky

Pri výbere zubnej kefky pre batoľatá je prvoradé nájsť kefku správnej veľkosti. Ak už máte dieťa s niekoľkými prednými zubami, najlepšou voľbou je ešte stále „kefka“ v podobe náprstku. Najmenším deťom by ste mali zúbky čistiť len čistou vodou, pretože deti do dvoch rokov zvyknú pastu prehltnúť. Alternatívou je aj zubná pasta bez obsahu fluoridov. A nezabúdajte ani na prvú návštevu zubára, ktorú by ste mali absolvovať už do jedného roka dieťaťa!

Batoľatá

Vo veku 2 rokov sa hlava zubnej kefky o niečo málo zväčšuje. Dôvod je taký, aby rodičom i samotnému dieťaťu pomohla dostať sa aj na ťažko dostupné miesta ústnej dutiny dieťaťa. Hneď ako sa vaše dieťa naučí zubnú pastu vypľuvnúť, môžu používať aj zubnú pastu obsahujúcu fluoridy.

Čerství školáci

Vo veku od 5 do 8 rokov sa deťom začínajú prerážať dospelé zuby. Preto je dôležité zakúpiť im ešte o niečo väčšiu zubnú kefku. Samozrejme, v tomto období už definitívne prichádza čas na používanie zubnej pasty s obsahom fluoridov. Tá pomáha zachovať zuby vášho dieťaťa zdravé a silné!

Väčší školáci

V čase, keď vaše dieťa dosiahne vek 9 až 10 rokov, má už veľa dospelých zubov. To je ten správny čas, aby začali používať zubnú kefku a pastu pre dospelých. Mnoho detí okolo tohto veku tiež potrebuje strojček na zuby, čo môže spôsobiť, že čistenie zubov bude ešte náročnejšie.

Mimoriadne dôležité je pedantné dodržiavanie dentálnej hygieny, aby sa zabránilo vzniku dutín v zuboch a škvŕn okolo sponiek na zubnom strojčeku. Existujú špeciálne zubné kefky, ktoré vášmu dieťaťu pomôžu udržiavať jeho strojček extra čistý.

Čistite dlhšie, nie drsnejšie!

Všetky zubné kefky, ktoré si kúpite, by mali mať mäkké štetiny. Vždy pamätajte na to, že nie je podstatné, ako intenzívne si čistite zuby, ale ako dlho a poctivo. Rovnako ako vy, aj vaše dieťa by si malo čistiť zuby najmenej dvakrát denne, teda po raňajkách a pred spaním, po dobu dvoch minút. Okrem zubnej kefky a zubnej pasty vášho dieťaťa je dôležité, aby ste zvážili použitie ústnej vody obohatenej o fluoridy. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom dentálnej hygieny sa neváhajte obrátiť na našich skúsených zubných hygienikov. Alebo si rovno rezervujte termín dentálnej hygieny u nás!

Zdieľať: