Pre začiatok by vôbec nebolo od veci, keby sme si povedali nejaké všeobecné fakty o zuboch, ľudskom tele, čistení zubov či zubných kazoch či baktériách v našej ústnej dutine. Vedeli ste, že…
- zubná sklovina, ktorá pokrýva hornú časť zubu, je najťažšou látkou v ľudskom tele?
- priemerný človek trávi počas celého života 38,5 dní čistením zubov?
- deti sa usmievajú asi 400-krát denne, dospelí v priemere iba 15-krát denne?
- až 78 % ľudí zvykne mať do veku 17 rokov najmenej jeden kaz?
- zubný povlak tvorí viac ako 300 druhov baktérií
- priemerný človek si čistí svoje zuby len 45 – 70 sekúnd denne, no odporúčaná doba sú 2 – 3 minúty
- syr skutočne podporuje zdravie zubov, pretože ich obohacuje o vápnik a fosfor, čím neutralizuje kyselinu v ústach a vytvára ochranný remineralizujúci film okolo zubov?
- štúdie zistili, že 50 % ľudí považuje úsmev za prvý rys tváre, ktorý si pri nových stretnutiach všimnú a až 88 % z nás si pamätá ľudí s krásnymi bielymi úsmevmi?
Zubné implantáty
Zubné implantáty pre pacientov predstavujú čosi desivé a mimoriadne zložité. Avšak, opak je niekedy pravdou. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko fun factov o tomto zubnom ošetrení.
- Sú vyrobené z titánu. Podobne ako vesmírne lode, ktoré pristávajú napr. na Marse. Na tento fakt prišli vedci v 60. rokoch 20. storočia.
- Sú (pra)staré. Implantáty nie sú novodobým fenoménom. Už 2500 pred Kristom sa v starovekej Číne snažili ľudia opraviť svoje zuby mechanickými prostriedkami a bambusom. Mayovia zase v roku 600 n.l. pre tento účel používali kladivo a miesto zubných implantátov mušle.
- Implantáty od iných ľudí. V raných rokoch implantátov, čiže približne v rokoch 1500 až 1800 si pacienti, ktorí prišli o zuby zvykli kupovať skutočné zuby od chudobných alebo mŕtvol. Nemalo by byť žiadnym prekvapením, že takéto implantáty nefungovali veľmi dobre.
- Bez zubných kazov. Na rozdiel od našich prirodzených zubov, na implantátoch nemôžete mať zubný kaz, ani bolesti zubov.
- Posilňujú sánku/čeľusť. Implantáty vložené do úst sú v kosti spojené titánovou tyčou. Kosť a implantát tak potom rastú spolu a vaša čeľusťová kosť sa stáva silnejšou.
- Vydržia desaťročia. V porovnaní s umelým chrupom, ktorý sa musí vymieňať každých desať rokov, môžete mať zubné implantáty po zvyšok vášho života. Pokiaľ sa o ne príkladne staráte pomocou čistenia zubov, používaním zubnej nite a pravidelných dentálnych kontrol, nebudete ich musieť vymeniť hádam nikdy.
- Jednoduchšie a menej bolestivé ako extrakcia. Aj keď zavedenie implantátov môže znieť desivo, je to jednoduché. Na rozdiel od vytrhnutia zubu, kedy je potrebné vynaložiť veľký tlak a obrovskú silu. Zatiaľ čo implantátom zaplníte miesto v ďasne a kosti, vytrhnutím zuba po ňom ostane v ústach diera.