AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

13. marca 2024

Ako zastabilizovať zubný kaz?

OBSAH ČLÁNKU

Zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré vzniká hromadením baktérií v ústnej dutine. Zároveň vzniká ako následok nesprávnej alebo nedostatočnej ústnej hygieny. Predísť vzniku zubného kazu je možné viacerými spôsobmi, a to predovšetkým fluoridáciou alebo pečatením zubov. Kedy je vhodné tieto procedúry podstúpiť a pre koho sú vhodné?

Stabilizácia a prevencia pred vznikom zubného kazu

Zubné kazy sú v súčasnosti veľmi častým ochorením, ktoré postihuje mnoho ľudí po celom svete. Pri vzniku zubného kazu dochádza k deštrukcii zubnej skloviny, čo môže mať v konečnom dôsledku následky aj na celkové zdravie ústnej dutiny. Zubný kaz začína tvorbou zubného povlaku a šírením baktérií v ústach. Tieto baktérie metabolizujú cukry a iné uhľohydráty, pričom dochádza k vzniku kyselín. Tie následne rozpúšťajú minerály v zubnej sklovine. Zubným kazom je možné predchádzať, a to najmä správnou ústnou hygienou. Podstúpiť však môžete aj fluoridáciu zubov alebo pečatenie zubov. Zabráňte vzniku zubného kazu tým najlepším možným spôsobom.

zubný kaz

Fluoridácia zubov

Fluoridácia zubov je jednou z najefektívnejších metód na posilnenie zubnej skloviny a zníženie rizika vzniku zubného kazu. Fluór je minerál, ktorý pomáha obnovovať minerály v sklovine a tvoriť odolnú vrstvu, ktorá chráni zuby pred kyselinami a baktériami. Obsah fluoridov je možné nájsť aj v bežne dostupných potravinách. Ich množstvo však nie je dostačujúce, a preto sa odporúča podstúpiť fluoridáciu zubov. Táto procedúra je veľmi jednoduchá, rýchla, bezbolestná a je vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií, teda aj deti od 6 rokov. Okrem toho fluoridácia pomáha pri zvyšovaní odolnosti zubnej skloviny voči zubnému kazu, podporuje a ovplyvňuje cyklickú remineralizáciu zubnej skloviny po kontakte s kyselinami a zabraňuje látkovej výmene baktérií.

Pečatenie zubov

Pečatenie zubov je ďalšou účinnou metódou na prevenciu zubného kazu. Pri tejto procedúre sa na zadné žuvacie zuby aplikuje tenká vrstva špeciálnej hmoty (pečatidla), ktorá slúži ako bariéra voči baktériám a kyselinám. Pečatenie zubov je obzvlášť účinné u detí, ktoré sú náchylné k tvorbe kazov v ťažko dostupných častiach zubov. Toto rýchle a bezbolestné ošetrenie spočíva v tom, že sa zalejú hlboké ryhy na zuboch. Ryhy je potrebné pred zalievaním vydezinfikovať, aby sa zamedzilo šíreniu baktérií pod pečatidlom. U detí sa aplikuje pečatidlo na žuvacie plôšky čerstvo prerezaných zúbkov. Pečatenie sa najčastejšie vykonáva u detí vo veku okolo 6 rokov, ihneď po prerezaní prvých stoličiek a vo veku 12 rokov, ihneď po prerezaní druhých stoličiek.

Profesionálna dentálna hygiena

K zamedzeniu vzniku zubného kazu pomáha aj profesionálna dentálna hygiena a správna ústna hygiena. Zuby je potrebné si čistiť minimálne 2x denne. Profesionálnu dentálnu hygienu sa odporúča podstúpiť aspoň 2x ročne. Práve týmto spôsobom dokážete predísť vzniku zubného kazu.

Zabráňte vzniku zubného kazu – objednajte sa do Dental Brothers

Procedúry ako fluoridácia zubov a pečatenie zubov poskytujú efektívne spôsoby, vďaka ktorým môžete predísť vzniku zubného kazu. Pravidelná návšteva zubného lekára a dodržiavanie správnej ústnej hygieny sú nevyhnutné pre dlhodobé udržanie zdravých zubov a ústnej dutiny. Zabráňte vzniku zubného kazu. Objednajte sa na pečatenie zubov, fluoridáciu zubov alebo profesionálnu dentálnu hygienu do Dental Brothers.

Zdieľať: