S pribúdajúcim vekom sa správna starostlivosť o ústnu dutinu seniorov stáva ešte viac dôležitejšou. Zdravá ústna dutina totižto ovplyvňuje celkovú kvalitu ich života. Pokiaľ si vytvoríte zdravé návyky v mladom veku, v starobe môžete predísť rôznym iným komplikáciám. Aká by teda mala byť správna dentálna hygiena pre seniorov a aké kroky by mali pravidelne podniknúť? Poradíme vám.
Starostlivosť o zuby starších ľudí
Seniori sú náchylnejší na vznik zubného kazu či iných komplikácií v ústnej dutine. Najčastejšie dochádza k ochoreniam ďasien, strate zubov či dokonca k vzniku rakoviny ústnej dutiny. Okrem nesprávnej starostlivosti za vznik problémov v ústnej dutine môžu aj rôzne ochorenia, ktoré starší ľudia majú. Predovšetkým sa to týka cukrovky, srdcových chorôb či napríklad artritídy. Nenadarmo sa hovorí, že ústna dutina odzrkadľuje zdravotný stav človeka.
Ako si však zachovať zuby zdravé a čisté aj v staršom veku? Správna starostlivosť, dentálna hygiena pre seniorov a rozpoznanie potenciálnych problémov môže vaše zuby zachrániť.
Problémy v ústnej dutine seniorov
Medzi najčastejšie problémy, ktoré vznikajú v ústnej dutine starších ľudí patria:
- Zubný kaz vzniká predovšetkým vtedy, keď tkanivo ďasien začne ustupovať a odkryje sa koreň zuba. Ten nie je chránený zubnou sklovinou, a preto je náchylnejší na vznik kazu. Spôsobujú ho najmä baktérie, ktoré sa hromadia v zubnom povlaku.
- Stmavené zuby vznikajú pri konzumácii potravín a nápojov, ktoré zuby zafarbujú. Pokiaľ však máte stmavené zuby, môže to signalizovať aj vážnejší problém.
- Ochorenie ďasien môže spôsobiť nesprávna starostlivosť o ústnu dutinu, s čím súvisí hromadenie zubného povlaku. Ovplyvniť to môže aj fajčenie, nezdravá strava a iné zdravotné ťažkosti.
- Odhalené zubné kŕčky vznikajú taktiež z dôvodu nedostatočnej ústnej hygieny. Za ich vznik môže predovšetkým zubný povlak a zubný kameň.
- Citlivé zuby môžu súvisieť s vekom. Zuby sú najčastejšie citlivé na studené alebo teplé nápoje. Predísť týmto problémom môžete aj používaním zubnej pasty na citlivé zuby. Problém citlivých zubov však môže spôsobiť aj odlomenie zo zuba a podobne.
- Sucho v ústach môže vznikať aj z dôvodu užívania liekov či nedostatočného pitného režimu. Tomuto problému by ste však mali predchádzať, pretože pri suchosti dochádza k rýchlejšiemu šíreniu baktérií.
- Strata zubov nastáva z viacerých dôvodov. Ide najmä o neliečené ochorenie ďasien alebo parodontitídu.
- Zápal tkaniva vzniká najmä pri nosení zlej zubnej protézy alebo hromadením baktérie Candida Albicans. To následne vedie k zápalu tkaniva pod zubnou protézou.
- Nerovnomerná čeľustná kosť vzniká najmä vtedy, ak nenahradíte chýbajúce zuby. Zuby sa následne môžu posunúť, a to spôsobí nerovnosť čeľustnej kosti.
Správna dentálna hygiena pre seniorov
Týmto vyššie spomenutým problémom však môžete v staršom veku predísť. Ako na to? Pomôže vám návod na správnu dentálnu hygienu:
- Čistite si zuby minimálne 2-krát denne po dobu 2 minút, a to ráno a večer.
- Na čistenie používajte mäkkú zubnú kefku, ak vám váš zubný lekár neodporučil inú.
- Pri čistení používajte zubnú pastu s fluoridom, ktorá chráni zubnú sklovinu.
- Používať môžete aj antibakteriálnu ústnu vodu.
- Nevynechajte ani používanie medzizubnej kefky a zubnej nite. V medzizubných priestoroch najčastejšie dochádza k vzniku zubného kazu.
- Minimálne 2-krát ročne podstúpte dentálnu hygienu pre seniorov.
- Pravidelne navštevujte svojho zubného lekára, ktorý včas odhalí vznikajúci problém v ústnej dutine.
- Vyhnite sa fajčeniu tabakových výrobkov, ktoré vplývajú na zdravotný stav ústnej dutiny viac, ako si myslíte.
- Pite denne aspoň 2 litre vody. Sucho v ústach môže podporiť vznik baktérií v ústnej dutine, a teda aj vznik zubného kazu.
- Obmedzte príjem cukru. Vyhnite sa konzumácii sladkostí, rýchlych cukrov a sladkých vôd. Zaraďte do svojho jedálnička zdravú stravu.
- Nosenie zubnej protézy si taktiež vyžaduje správnu starostlivosť. Uistite sa, že postupujete pri čistení a nosení zubnej protézy podľa pokynov vášho zubného lekára.
- Prečítajte si vedľajšie účinky užívaných liekov. Mnoho z nich môže spôsobovať sucho v ústach.
Dentálna hygiena pre seniorov v Dental Brothers
Správnymi návykmi dentálnej hygieny a pravidelnými návštevami zubných lekárov a dentálnych hygienikov môžete predísť rôznym komplikáciám so zubami. Aby ste mohli udržať svoje zuby v špičkovom stave po celý svoj život, mali by ste aspoň 2-krát ročne podstúpiť dentálnu hygienu. V Dental Brothers vykonávame dentálnu hygienu pre seniorov, počas ktorej vám zuby nielen vyčistíme od zubného povlaku a zubného kazu, ale naučíme vás, ako sa o svoje zuby správne starať. Na správnu starostlivosť o zuby nie je nikdy neskoro. Objednajte sa na dentálnu hygienu ešte dnes.