Fajčenie poškodzuje zdravotný stav vašich úst, ďasien a samotných zubov. Okrem toho spôsobuje vysušovanie ústnej dutiny, ktorá je v tom prípade oveľa viac náchylnejšia na tvorbu a šírenie baktérií a vírusov. Ako však chrániť svoju ústnu dutinu v prípade, že fajčíte? Toto je dentálna hygiena pre fajčiarov, akú by ste mali dodržiavať pre krásne a zdravé zuby.
Ochorenie ďasien a zubov u fajčiarov
U fajčiarov vzniká väčšia pravdepodobnosť poškodenia a ochorenia ďasien či zubov. Medzi najčastejšie ochorenie, ku ktorému dochádza, patrí paradentóza. Je to najmä z toho dôvodu, že fajčením vzniká v ústach nadmerné sucho. Ak sa v ústach nenachádzajú sliny, ktoré by ústa čistili a chránili, má to za následok vznik nadmerného množstva baktérií. Nikotín a decht tiež spôsobujú sfarbenie, zožltnutie zubov a poškodenie zubnej skloviny. U fajčiarov vzniká tiež väčšia pravdepodobnosť krvácania ďasien. Zuby vplyvom týchto látok môžu strácať svoju pevnosť a byť viac náchylné na vznik zápalov v ústnej dutine.
Dentálna hygiena pre fajčiarov a preventívne opatrenia
Pre zachovanie zdravých a pekných zubov by fajčiari mali dodržiavať určité preventívne opatrenia, ktoré súvisia s dodržiavaním zásad ústnej a dentálnej hygieny. Najlepším krokom je prestať fajčiť, avšak vieme, že zbaviť sa silnej závislosti od cigariet je veľmi náročné. Pokiaľ ste silný alebo príležitostný fajčiar, toto sú tipy na dentálnu hygienu pre vás.
Zuby si pravidelne a dôkladne čistite
Na dôkladné a pravidelné čistenie ústnej dutiny by ste mali používať správne dentálne pomôcky. Týka sa to predovšetkým zubnej kefky, ktorá by mala mať pravidelne usporiadané štetinky. Kefka by mala byť menších rozmerov, aby ste sa ňou dostali aj na ťažko dostupné miesta. Keďže samotné fajčenie škodí zubom a zubnej sklovine, používať by ste mali predovšetkým mäkkú zubnú kefku. Prevenciou proti vzniku rôznych ochorení a problémov v ústnej dutine je aj pravidelná výmena zubnej kefky. Fajčiari by tiež mali používať medzizubnú kefku, ktorou odstránia nečistoty z medzizubných priestorov, kde sa najčastejšie vytvára zubný kaz. Nezabúdajte používať kefku na jazyk, ktorou si odstránite nečistoty z povrchu jazyka. Práve fajčiari majú veľký problém s ukladaním baktérií, kvasiniek a nečistôt z cigariet na povrchu jazyka.
Používajte zubnú pastu určenú pre fajčiarov
Na trhu nájdete rôzne typy zubných pást, ktoré sa líšia predovšetkým svojim zložením. Niektoré zubné pasty sú obohatené o väčší podiel abrazívnych zložiek. Práve tie by mali používať fajčiari, aby zo svojich zubov odstránili čo najväčšie množstvo nečistôt. Zubné pasty určené pre fajčiarov tiež dokážu odstrániť zažltnutie a pigment na zuboch či nepríjemný zápach z úst. Vyššia abrazivita zubných pást pre fajčiarov tiež pomáha v odstraňovaní škvŕn zo zubov.
Pravidelne používajte ústnu vodu
Čistenie zubov bezprostredne po fajčení môže zlepšiť váš dych. Zlepšiť dych však môžete aj jednoduchým spôsobom, a to používaním ústnych vôd. Používaním ústnej vody môžete tiež zo svojej ústnej dutiny rýchlejšie vyplaviť nečistoty z cigariet.
Podstúpte bielenie zubov u profesionálov
Decht a nikotín v cigaretách spôsobuje zažltnutie zubov. Pokiaľ chcete mať žiarivo biely úsmev a zubné pasty s bieliacim účinkom vám nepomáhajú, odporúčame vám podstúpiť bielenie zubov bez peroxidu vodíka. Ide o šetrné bielenie, ktoré nepoškodzuje zuby a zubnú sklovinu, no spôsobuje belosť zubov o 5-8 odtieňov hneď po prvom sedení. Výsledok je síce okamžitý, no odporúča sa po bielení zubov nefajčiť.
Navštevujte pravidelne svojho zubného lekára
Na preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi sa odporúča chodiť minimálne 1 – 2x ročne. Fajčiari by však mali navštevovať zubného lekára častejšie. Nejde tak ani z dôvodu ochorenia zubov, ako z dôvodu ochorenia ústnej dutiny. Pri pravidelnom fajčení sa vám môžu v ústach vytvárať afty, vredy alebo opuchy. Veľmi často dochádza tiež k rakovine ústnej dutiny, ktorej je možné predísť aj pravidelnou návštevou zubného lekára. Pokiaľ máte zvláštne príznaky, ktoré ste predtým v ústach nikdy nespozorovali, je najvyšší čas na odbornú pomoc.
Dentálna hygiena pre fajčiarov napomáha krásnym a zdravým zubom
Zubný lekár vám môže odporučiť návštevu dentálnych hygienikov. Tých je potrebné navštevovať minimálne 2x ročne. Úlohou dentálneho hygienika je zuby dôkladne vyčistiť, odstrániť z nich všetky nečistoty, ako aj zubný povlak a zubný kameň z ťažko dostupných miest. Počas fajčenia sa vo vašej ústnej dutine vytvára nadmerné sucho, ktoré nie je pre ústnu dutinu priaznivé. To spôsobuje tvorbu zubného povlaku, šírenie baktérií a následne aj tvorbu zubného kameňa. Klasickým umývaním zubov si zubný kameň zo zubov neodstránite. Preto je dentálna hygiena veľmi dôležitá pre zdravie a krásu zubov. Dentálny hygienik vám navyše vysvetlí správny spôsob čistenia zubov a odporučí vám aj dentálne pomôcky, aké by ste mali používať.
Vykonávajte pravidelnú sebakontrolu
Ako prvý môžete spozorovať zmeny vo svojej ústnej dutine vy sami. Pokiaľ zbadáte v ústnej dutine červené fľaky, častú tvorbu áft, nadmerné krvácanie ďasien či rôzne iné zmeny, je potrebné čo najskôr vyhľadať pomoc odborníkov.
Dôkladná dentálna hygiena pre fajčiarov rozhoduje
Fajčiari často prichádzajú do ambulancie s problémom, ktorý sa týka ochorenia ďasien či samotných zubov. Starajte sa o svoju ústnu dutinu dôkladne, zuby si precízne čistite správnym spôsobom a navštevujte pravidelne svojho zubára a dentálneho hygienika. Len tak môžete predísť ochoreniam ústnej dutiny a zachovať si svoje zuby zdravé a krásne. Rezervujte si svoj termín dentálnej hygieny online u nás v Dental Brothers. Nájdete nás v OC Central a OC Nivy v Bratislave.