AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

5. augusta 2019

TOP 3 rady pri výbere eko zubných kefiek!

OBSAH ČLÁNKU

Celá spoločnosť sa momentálne zaoberá problémom s odpadom a snaží sa vytvárať efektívne riešenia, ktoré prispievajú k šetreniu nášho životného prostredia. Každý takýto veľký krok by sa však mal začať malými a postupnými krôčikmi. Napríklad aj v rámci našej dentálnej hygieny a výberu zubnej kefky. Ktoré sú najviac eco-friendly?

Rukoväť na zubnej kefke 

Asi nie je potrebné poukazovať na to, že rukoväť tvorí najväčšiu časť zubnej kefky. V dnešnej dobe je však úplne jednoduché nájsť takú, aby bola v súlade so šetrením životného prostredia. Pretože výber je naozaj veľký! 

Bambusovú rukoväť zubej kefky je naozaj ťažké poraziť, pretože tento materiál je udržateľnýbiologický rozložiteľný. Podobne ako o niečo menej udržateľný zdroj suroviny, akým je drevo. Jedinou nevýhodou týchto materiálov je pôsobenie vlhkosti. Tá môže totižto narušiť štrukturálnu integritu vašej zubnej kefky a následne dochádza k jej deformácii či sčerneniu bambusu, resp. dreva.

Plasty na rastlinnej báze rovnako odolné ako obyčajné plasty, no nie sú škodlivé pre životné prostredie. Napriek tomu, že sú propagované ako biologicky rozložiteľné, je potrebné poslať ich priemyselnému kompostéru, aby sa dôkladne rozložili. Ak si teda pre vašu zubnú kefku vyberiete takýto typ rukoväte, uistite sa, že ste ju dôkladne odseparovali.

Ak máte záujem o udržanie plastov mimo skládok, môžete zvoliť napr. recyklované plastové zubné kefky. Tieto rukoväte sa zvyčajne vyrábajú z recyklovaných plastov, ktoré po použití ich možno znova recyklovať. Uistite sa, že na obale je uvedené, že neobsahuje BPA!

Štetiny na zubnej kefke

V prípade, že sa zameriame na ekologickú voľbu štetín zubnej kefky, spektrum možností sa začína radikálne zužovať. Keďže ich nie je veľa, budete sa musieť rozhodnúť pre jednu alebo druhú možnosť. Úplne prvou a elementárnou alternatívou sú bambusové štetinky.

Pri výbere štetín vašej zubnej kefky bude asi ťažké vyhnúť sa nylonovým plastovým štetinám. Ide o jediný typ štetín na kefky schválený Americkou asociáciou zubných lekárov. Nylon ako materiál šetrne a efektívne čistí zuby. Existujú programy, kde môžete poslať svoje štetiny na recykláciu. Navyše, existuje jeden druh nylonu, ktorý sa považuje za biologicky rozložiteľný v laboratórnych podmienkach. Opäť by ste však mali voliť najzdravšiu alternatívu nylonu bez BPA! 

Ak hľadáte plne biologicky šetrnú zubnú kefku, tak jediná možnosť, ktorú máte je využiť k predchádzajúcim typom rukoväte aj štetiny z vlasov diviaka. Čistenie zubov takýmto spôsobom je pomerne náročné a tento typ nie je vhodný pre ľudí s citlivými ústami. Takáto voľba ale nemusí byť v súlade s vašimi hodnotami, v prípade, že ste vegáni.

Doplnky

Často cestujete? V tom prípade si k vašej zubnej kefke a bielemu úsmevu skúste objednať aj eco-friendly obal alebo puzdro. Veľká časť plastových zubných kefiek je predávaná v plastových obaloch. Avšak, tie šetrnejšie k životnému prostrediu zvyknú byť predávané rovno aj s puzdrom.

Je vás v rodine viac alebo nakupujete viacero kusov do zásoby? Robíte dobre! Multipacky sú vynikajúcim spôsobom, ak hľadáte čo najšetrnejšiu alternatívu k životnému prostrediu. Keďže zubné kefky sú niečo, o čom viete, že ich budete potrebovať každý rok, pokojne si ich môžete nakúpiť dopredu. Šetríte nielen odpad potrebný na balenie, ale neprispievate ani k zvýšeným emisiám uhlíka pri dodávkach jednej zubnej kefky tri až štyrikrát do roka.

Potrebujete poradiť? Naši profesionáli v Dental Brothers vám ochotne poradia nielen v tom, akú zubnú kefku by ste mali používať, ale aj ako si správne vyčistiť vaše zuby a ďasná!

Zdieľať: