AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

8. apríla 2023

Veľkonočné objedačky: Ako pôsobia sviatočné dobroty na zdravie vašich zubov

OBSAH ČLÁNKU

Veľká noc je pre mnohých oslava prichádzajúcej jari, pre iných najväčší náboženský sviatok, no zaiste sa zhodneme na tom, že si ju väčšina z nás spája s tradičnými dobrotami, ktoré na našich Veľkonočných stoloch nesmú chýbať. Jeme doma aj na návštevách a v dnešnom článku sa preto pozrieme na to, aké riziká v sebe nesie nepretržité príjímanie cukrov a tukov na naše zuby a ďasná.

Problematika sviatočných jedál

Sviatočné jedlá sú v našich končiaroch nesmierne chutné. Správne sa však hovorí, že “všetkého veľa škodí”. S klobáskami či koláčmi, to veru nie je inak. Vzhľadom na vysokú kalorickú denzitu týchto jedál ich musíme konzumovať naozaj s rozumom.

Prečo?

Príčiny poškodenia zdravia

Ak sa k strave plnej veľkého množstva kalórií, tukov a cukru pridá malé množstvo pohybu, smeruje táto kombinácia priamo k obezite. Je dokázané, že potraviny, ktoré obezitu podporujú môžu spôsobovať aj rôzne iné problémy vrátane narušenia zdravia ďasien či vypadávania zubov.

Vplyv cukru na zubný kaz

Cukor má však aj priamu súvislosť so zubným kazom. Po zjedení potraviny obsahújucej cukor sa jeho molekuly spoja so slinami a baktériami, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ústach. Práve toto spojenie vedie k tvorbe tzv. plaku na zuboch, čo je mäkky a lepivý zubný povlak, ktorý sa ukladá na povrchu zubov. Pokiaľ sa na zuboch ponechá, rozpúšťa zubnú sklovinu a vedie ku kazom.

Ideálne prostredie pre vznik paradentózy

Ako sme vyššie spomínali, cukor môže viesť aj k ochoreniu ďasien a akonáhle sa toto ochorenie začne a nelieči, môže pokračovať ďalej do kosti pod ďasnami vo forme paradentózy. Baktérie spojené s paradentózou môžu cestovať po celom tele, napádať kĺby, spojivové tkanivo a orgány, ako sú obličky, pečeň a pľúca.

Týmto vás nechceme odrázať od užívania si sviatkov tak, ako sa patrí. Raz za čas si treba dopriať jedlo, ktoré nášmu zdraviu až tak nepridáva. Pokiaľ sa to deje len ojedinele a aj počas sviatkov dodržiavate správnu starostlivosť o svoje zuby, nemusíte sa ničoho obávať.

Zubná hygiena ako prevencia aj počas sviatkov

Zubná hygiena sa ani počas veľkonočných sviatkov nemení a platia rovnaké zásady, ako celý rok. O základoch pravidelnej starostlivosti o zuby sa môžete dočítať v našom článku Ako si správne čistiť zuby a ústnu dutinu?. Treba si však zapamätať, že pokiaľ chcete predísť zubnému plaku a kontrolovať baktérie či povlak na zuboch, vyčistite ich vždy čo najskôr po konzumácii daného jedla.

Dental Brothers – váš priateľ pri zubnej hygiene

Užívajte si Veľkú Noc plnú tradícií a domácich dobrôt a pokiaľ by sa vám nepodarilo vyhrať nad zubným povlakom, vždy sa môžete obrátiť na vašich Dental Brothers a objednať sa skrz online formulár na konrétny termín vyšetrenia.

Zdieľať: