AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

14. decembra 2022

Viete, na čo sa používajú tieto zubné pasty?

zubne pasty

OBSAH ČLÁNKU

Správny výber zubných pást je veľmi dôležitý. V závislosti od toho, aký je stav vašich zubov alebo čo chcete zubnou pastou dosiahnuť, je možné si vybrať z rôznych druhov pást. Viete, na čo sa jednotlivé zubné pasty používajú?

Zubné pasty

Zubné pasty tvoria neoddeliteľnú súčasť ústnej hygieny. Ide o dentálnu pomôcku, ktorá okrem čistenia zubov zanecháva svieži dych a chráni zuby pred baktériami a poškodením. Používanie zubnej pasty sa však líši od jej zloženia. V súčasnosti nájdeme na trhu veľké množstvo zubných pást, ktoré zubom a zubnej sklovine pomáhajú, ak sú používané správne. Aké druhy zubných pást existujú a ktoré sú pre vás vhodné?

zubne pasty

Druhy zubných pást

Na trhu nájdeme veľké množstvo zubných pást, ktoré sa líšia nielen značkou a dizajnom, ale najmä zložením a účinkom. V závislosti od toho, aký problém so zubami máte a aký účinok očakávate, by ste mali používať aj typ zubnej pasty.

Zubné pasty na problémy so zubami  

Najčastejšie dochádza k zvýšenej citlivosti zubov, k zafarbeniu alebo zápalu či krvácaniu ďasien. Aj s týmito problémami vám dokáže pomôcť zubná pasta.

Zubná pasta na citlivé zuby

Úlohou zubných pást na citlivé zuby je oddialiť nepríjemné pocity, ktoré často vznikajú pri pití a konzumácii studených alebo teplých nápojov a potravín. Zubné pasty na citlivé zuby často obsahujú fluorid, chlorid draselný a chlorid strontnatý, ktoré poskytujú úľavu od bolesti. Ak vás trápi bolesť zubov, potom vyskúšajte práve pastu na citlivé zuby, a to ráno aj večer. Pomôžu aj profylaktické zubné pasty, ktoré slúžia ako profesionálna liečba a prevencia na zmiernenie citlivosti zubov. Profylaktické zubné pasty zuby dokonalé čistia a leštia zuby, šetria zubnú sklovinu, spevňujú ďasná, pôsobia preventívne proti tvorbe zubného kameňa a chránia zuby pred vznikom zubného kazu. Vyhýbať by ste sa mali predovšetkým zubným pastám s vysokou abrazivitou.

Zubná pasta na zafarbené zuby a bielenie

Niektoré potraviny a nápoje môžu zafarbovať zuby, a to najmä pri ich pravidelnej konzumácii. Často však ide len o povrchové zafarbenie alebo škvrny na zuboch, ktoré je možné odstrániť aj zubnou pastou na zafarbené zuby alebo na bielenie zubov. Tieto zubné pasty obsahujú abrazívne zložky, ktoré odstraňujú zo zubov ich zafarbenie. Stretnúť sa môžete aj so zubnými pastami, ktoré obsahujú karbamid peroxid. Ten sa pridáva aj do gélov na bielenie zubov. Neočakávajte však žiarivo biely úsmev, ten dosiahnete len bielením zubov. Zubné pasty na bielenie zubov nie sú vhodné na citlivé zuby.  

Zubná pasta na zápal a krvácanie ďasien

Okrem citlivosti zubov sa môže vo vašej ústnej dutine objaviť aj zápal, ktorý sa prejavuje krvácaním ďasien. Krvácanie by nemalo byť bežnou súčasťou vašej dentálnej hygieny, a preto je potrebné tento problém odstrániť. Pomôcť môže zubná pasta s fluoridom a pasta bez abrazívnych zložiek a SLS penidiel a parabénov. Zubné pasty s enzýmami a chlórhexidínom môžu taktiež pomôcť.

zubne pasty

Špeciálne zubné pasty

Zubná pasta bez flóru

Fluoridy sú veľmi dôležitou zložkou zubných pást, ktoré pomáhajú na posilnenie zubov. Mnohí ľudia však môžu vykazovať alergiu na flór, a preto sú zubné pasty bez flóru vhodné práve pre nich. Tieto zubné pasty sú bežne dostupné a mnohé značky vyrábajú aj takúto alternatívu svojich bežne dostupných zubných pást. I keď ide o zubné pasty pre alergikov, problém môže nastať v zníženej ochrane zubnej skloviny.

Prírodná zubná pasta

Prírodné zubné pasty sú vhodné aj na každodenné používanie. Ide o bežne dostupné zubné pasty, ktoré majú skvelé účinky. Rozdiel je len v zložení zubných pást. Obsah pasty tvoria len prírodné zložky, ktoré taktiež zabraňujú v usadzovaniu zubného povlaku a spôsobujú svieži dych.

Zubná pasta bez mentolu

Zubné pasty bez mentolu nie sú ničím výnimočným. Výnimočné je však ich používanie. Používať tieto zubné pasty by mali všetci, ktorí užívajú homeopatiká. Je to z toho dôvodu, že homeopatiká nie je vhodné kombinovať so zubnou pastou s mentolom.

Zubná pasta bez SLS a SCS  

Zubné pasty bez penidiel SLS (sodium lauryn sulfát) a SCS (sodium coco sulfát) sú vhodné najmä pre ľudí, ktorých často trápia afty v ústnej dutine. Ide o sulfáty, ktoré spôsobujú menšiu penivosť a sú šetrnejšie k ústnej dutine.

Čistiaca zubná pasta

Ide o bežné zubné pasty, ktoré neobsahujú žiadne špeciálne prísady. Sú určené len na čistenie ústnej dutiny a na vytváranie sviežosti. Čistiace zubné pasty sú vhodné pre ľudí, ktorí nemajú žiaden problém so zubami, zubnou sklovinou či ústnou dutinou. Môžete si ich kúpiť kdekoľvek, a to v drogérii, ale i lekárni či v potravinách so širším sortimentom.

Zubná pasta pre deti

Detské zuby sú citlivé na rôzne chemické zložky. Preto na čistenie ich zubov je dobré používať zubné pasty určené pre deti, ktoré disponujú nielen krajším obrázkom, ale aj príjemnejšou chuťou. Tieto zubné pasty neobsahujú abrazívne zložky a obsah fluoridov je tiež znížený, aby pri prehltnutí zubnej pasty nedráždili žalúdok.

zubne pasty pre deti

Zubné pasty odporúčané špecialistami z Dental Brothers

Pri podstúpení dentálnej hygieny v Dental Brothers vieme zhodnotiť stav vašich zubov, ďasien a ústnej dutiny. Na základe kontroly vám odporučíme zubnú pastu priamo pre vás. V prípade citlivých zubov a ďasien je však vhodné používať profylaktickú zubnú pastu. Určite odporúčame na posilnenie zubnej skloviny používať zubné pasty s fluoridom. Pokiaľ túžite po bielych zuboch, potom vyskúšajte zubné pasty s vyššou abrazivitou, teda zubné pasty na bielenie zubov. Nečakajte však extrémny výsledok. Pokiaľ túžite po žiarivo bielom úsmeve, vyskúšajte šetrné bielenie zubov bez peroxidu vodíka v Dental Brothers. Objednajte sa k nám online ešte dnes.

Zdieľať: