AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

26. augusta 2020

Viete, ako správne používať zubnú niť?

OBSAH ČLÁNKU

Mnoho ochorení ďasien sa väčšinou začína na línii ďasien a medzi zubami. Používanie zubnej nite pôsobí ako prevencia proti týmto problémom a stáva sa tak dôležitou súčasťou starostlivosti o ústnu dutinu. Tento jednoduchý krok pomáha odstraňovať zubný povlak na miestach, kde sa zubná kefka dostane len čiastočne. Viete však, ako správne používať zubnú niť tak, aby ste dosiahli požadovaný výsledok?

Na technike záleží

Aby mohla zubná niť účinne odstrániť zubný povlak z vašich zubov, musíte si byť istí, že ju používate správnu techniku. V prvom rade by ste si mali umyť ruky. A to ešte skôr, ako sa natiahnete po niť a začnete si strkať ruky do úst. Americká asociácia dentálnych hygienikov odporúča využívať 3 jednoduché kroky. Ktoré to sú a ako na ne?

Dĺžka zubnej nite

Viete, aká je ideálna dĺžka zubnej nite? Americká asociácia zubných lekárov odporúča, aby odtrhnutá časť nite mala približne 45 cm. Zdá sa vám to príliš? Ak si zoberiete fakt, že ju musíte obmotať okolo vášho stredného prsta alebo ukazováka, je to tak akurát.

Ako na používanie zubnej nite?

Pomocou ovitia okolo prostredníka necháte ukazovák voľný pre manipuláciu s niťou. Znie to síce zložito, no v konečnom dôsledku je to úplne jednoduché:

  1. Oobmotajte nite medzi palec a ukazovák a nechajte medzi nimi dĺžku 2,5 až 5 cm.
  2. Aby ste žiaden zuby nevynechali, pohybujete sa postupne z jedného zuba na ďalší.
  3. Palcom nasmerujte nit medzi horné zuby.
  4. Medzi prstami udržiavajte niť neustále napnutú.
  5. Na vedenie nite medzi kontaktmi dolných zubov použite ukazovák.

TOP pohyb     

Niť posúvajte jemne medzi zubami pomocou cikcakového pohybu. Zároveň by ste ju mali posúvať hore a dole proti povrchu zuba a pod ďasnovú čiaru. Počas toho, ako sa pohybujete z jedného zuba na ďalší, odviňte z prsta jednej ruky čerstvú časť nite, zatiaľ čo použitú niť otáčajte na prst druhej ruky. Palec zase môžete využívať ako vodiacu čiaru. A teraz jedna zaujímavosť. Vedeli ste, že väčšina ľudí zabúda na nitkovanie zadnej strany zubov?

Používanie zubnej nite v rámci vaše každodennej ústnej hygieny je správne a mali by ste mu venovať dostatok pozornosti. Nič však nemôže nahradiť profesionálnu dentálnu hygienu, ktorú by ste rozhodne nemali podceňovať a absolvovať ju minimálne dvakrát ročne. Podobne ako preventívnu prehliadku u vášho zubného lekára raz ročne.

Zdieľať: