AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 100€ (129€) s kódom ALL100 | Bielenie zubov Premium za 59€ (69€) s kódom BZ59 | Akcia platí do 31.8.2024.

24. novembra 2021

5 potravín, ktoré môžu ovplyvniť stav vašich zubov

OBSAH ČLÁNKU

Výber tých správnych potravín môže ovplyvniť nielen váš zdravotný stav, ale aj stav vašich zubov. Vedeli ste, že dlhodobou konzumáciou niektorých potravín síce budete mať zdravý organizmus, ale nie zdravé zuby? Poďme sa spoločne pozrieť na potraviny, ktoré by váš jedálny lístok mali obsahovať v menšom množstve.

#Cukrovinky

Ako sme v minulom článku poznamenali, sladkosti a cukrovinky predstavujú pre zuby riziko práve vtedy, ak nie sú dodržané zásady správnej starostlivosti o zuby. To znamená, že ak často a radi konzumujete napríklad lepivé gumové cukríky, karamelky či iné sladkosti, ktoré majú vďaka svojej štruktúre tendenciu lepiť sa na zuby a vaša starostlivosť o zuby nie je postačujúca, potom vám hrozí vznik zubného kazu. Prečo je to vôbec tak? Lepivé sladkosti majú schopnosť prilepiť sa priamo na zuby, ale aj do medzizubného priestoru, v ktorom majú vhodné prostredie na tvorbu baktérií.

#Chipsy a slané pochutiny

Nemáte radi cukrovinky, ale radšej si pochutnáte na slaných pochutinách, orieškoch či chipsoch? Bohužiaľ, aj ich konzumácia je pre vaše zuby škodlivá, pretože aj oni obsahujú sacharidy, ktoré vytvárajú v ústach vhodné prostredie na šírenie baktérií. A tak ako sa lepivé cukrovinky dostávajú aj do medzizubného priestoru, tak sa aj kašovitá hmota, ktorá sa tvorí pri konzumácii slaných pochutín priliepa na zuby. Preto je aj v tomto prípade potrebné dodržiavať zásady správneho čistenia zubov.

#Citrusové smoothies

Ďalšou veľmi prospešnou potravinou pre naše zdravie sú citrusy, ktoré obsahujú množstvo antioxidantov a vitamínu C. Napriek tomu aj táto potravina patrí k tým, ktoré môžu ovplyvniť stav vašich zubov. Primárne ide o ovplyvňovanie zubnej skloviny. Tým, že citrusy obsahujú aj veľké množstvo kyseliny, ktorá nie je vhodná pre zubnú sklovinu, tak ich pravidelnou konzumáciou sa stav zubnej skloviny môže narušiť. Predovšetkým je potrebné si dávať pozor na nadmernú konzumáciu citrusových štiav alebo džúsov, ktoré môžu mať rovnaký účinok ako pitie kolového nápoja. Ak máte chuť na nejaké ovocie, uprednostnite akékoľvek iné, avšak v hmotnom skupenstve. Pretože práve vďaka prežúvaniu stravy sa mechanickým spôsobom odstraňuje zubný povlak zo zubov, zatiaľ čo smoothies skôr predstavujú lepivú hmotu, ktorá sa na zuboch drží.

#Víno

Síce je pitie vína v malom množstve zdraviu prospešné, avšak nie pre zuby. Dokonca sa môžete stretnúť s tipmi, že práve červené víno je oveľa viac zdraviu prospešné pre naše zdravie než to biele. Ale ak sa na to pozrieme z hľadiska zdravia zubov, práve červené víno im môže škodiť viac. Je to vďaka pigmentom vo víne, ktoré môžu na zuboch spôsobovať škvrny. Okrem toho, víno obsahuje aj kyseliny, vďaka ktorým tento pigment môže preniknúť hlbšie. Preto časté pitie vína môže spôsobiť iný odtieň vašich zubov. Preto ak túžite po žiarivo bielom úsmeve, objednajte sa k nám na šetrné bielenie zubov, ktoré sa robí bez peroxidu vodíka.

#Čierny čaj a káva

Tak ako môže červené víno ovplyvniť stav vašich zubov a vytvoriť na nich škvrny, tak to funguje aj v prípade kávy či čierneho čaju. Aj pitie týchto nápojov môže spôsobiť ťažko odstrániteľné  škvrny. Preto, ak pijete čaje v nadmernom množstve alebo na dennej báze, uprednostníte skôr zelené alebo bylinné čaje, ktoré nefarbia do takej miery ako tie čierne.
Samozrejme, pri týchto potravinách platí, že ich môžete konzumovať, avšak mali by ste obmedziť ich množstvo a po ich konzumácii dbať na správnu starostlivosť o ústnu dutinu. K tomu by ste mali doplniť aj návštevu dentálnu hygieny aspoň 2x do roka, na ktorej vám starostlivo odstránia zubný kameň, zuby vyčistia a doplnia im správne živiny a poradia, ako sa správne o svoju ústnu dutinu starať. Preto ak máte o dentálnu hygienu záujem, pokojne si vyberte termín a objednajte sa k nám online ešte dnes.

Zdieľať: