AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

27. apríla 2022

Čo by mala obsahovať profesionálna dentálna hygiena?

OBSAH ČLÁNKU

Dentálna hygiena je kľúčová, ak túžite po zdravom a bezbolestnom chrupe. Nie je však dentálna hygiena ako dentálna hygiena. Aké kroky by mala obsahovať profesionálna dentálna hygiena a prečo ju podstúpiť?

Profesionálna dentálna hygiena

Dentálna hygiena je proces, ktorý zahŕňa viacero preventívnych ošetrení, vďaka ktorým je možné predchádzať vzniku zápalov, kazov a ochorení v ústnej dutine. Počas dentálnej hygieny sa hygienici o vaše ústa profesionálne postarajú, odstránia prebytočný povlak a nánosy, ktoré do úst nepatria a hromadením a usádzaním vytvárajú zubný kaz či poškodujú zubnú sklovinu a ďasná.

Dentálna hygiena aj pre tehotné ženy

Podstúpiť dentálnu hygienu je veľmi dôležité aj počas tehotenstva. Okrem tehotných žien je dentálna hygiena určená aj pre deti a pre ľudí s fixným aparátom. Neodporúča sa ju však podstúpiť tým, ktorí majú herpes, afty alebo akýkoľvek iný úraz úst.

Kompletný postup dentálnej hygieny

Ak ste na dentálnu hygienu objednaný prvýkrát a neviete, čo vás čaká, určite vám pri predstave pomôže tento jednoduchý postup. Dentálnej hygieny sa však vôbec nemusíte obávať, pretože je bezbolestná a rýchla.

1. Zhodnotenie stavu zubov

Dôležitou súčasťou dentálnej hygieny je aj inštruktáž a vysvetlenie celého priebehu dentálnej hygieny či zhodnotenie aktuálneho stav vašej ústnej dutiny. Na základe konkrétneho popisu tak budete vždy vedieť, aký úkon vo vašej ústnej dutine bude vykonávaný. Taktiež pomocou intraorálnej kamery sa vám vytvorí fotka pred dentálnou hygienou a po vyčistení zubov. Tak budete vidieť pokrok, ktorý v ústnej dutine nastal. K zvýšeniu efektivity čistenia zubov sa využíva aj detektor plaku.

2. Odstránenie zubného kameňa

Po zhodnotení stavu a vykonaní potrebných začiatočných krokov nasleduje samotné odstránenie zubného kameňa. Väčšie zvyšky kameňa sú z úst odstránené manuálne. Pri tomto procese sa využíva kyretáž. Ak sa však zubný kameň neodstraňuje pravidelne a v ústach sa dlhodobo usádza, je potrebné ho odstrániť moderným ultrazvukovým prístrojom. Ultrazvukový prístroj slúži na rozbíjanie zubného kameňa, pri ktorom využíva ultrazvukové vlny. Nemusíte sa báť, pretože tento spôsob je veľmi rýchly a spolu s manuálnym čistením aj efektívny a účinný.

3. Pieskovanie zubov pomocou Airflow

Pieskovanie zubov pomocou Airflow funguje na princípe zmiešania vody, prášku a vzduchu. Táto zmes sa aplikuje na zuby a krúživými pohybmi sa zapracuje, čím odstraňuje zo zubov povlak, ale aj nežiaduci pigment. Nepoškodzuje však zubnú sklovinu.

4. Nanášanie leštiacej pasty na zuby

Kompletne vyčistené zuby je potrebné aj vyleštiť, aby boli dokonalo čisté a hladké. Na leštenie zubov sa využíva leštiaca zubná pasta, ktorá taktiež eliminuje hromadenie nových pigmentov a regeneruje zubnú sklovinu.

5. Očistenie medzizubných priestorov

Dôkladná starostlivosť a čistenie zubov musí zahŕňať aj čistenie medzizubných priestorov. Na dentálnej hygiene vám medzizubné priestory profesionálne vyčistia za pomoci zubnej nite, medzizubných kefiek a špeciálnych diamantových pások. To, ako si správne máte svoju ústnu dutinu čistiť a medzi aké zuby používať medzizubné kefky vás naučia práve na dentálnej hygiene. Nesmie sa zabúdať ani na čistenie jazyka, a preto dentálna hygiena zahŕňa aj malú ukážku toho, ako na to. Všetky tieto kroky vedú k tomu, aby vaša ústna dutina bola naozaj dôkladne čistá, aby sa v nej nevytváral zápal či iné ochorenia.

6. Čistenie parovačkov

Jedným z krokov dentálnej hygieny je aj čistenie parovačkov. Parodontálne vačky alebo parovačky vznikajú najmä z dôvodu poškodenia epitelu. Ak nepodstupujete dentálnu hygienu pravidelne, teda minimálne 2x do roka, môže dôjsť k preniknutiu baktérií do tzv. subgingiviálneho priestoru, kde môže vznikať zápalová reakcia. Parovačky taktiež vznikajú po strate mäkkých a tvrdých tkanív parodontu. Dentálnou hygienou je možné týmto zápalom a problémom predísť.

7. Fluoridácia zubov

Súčasťou dentálnej hygieny je aj fluoridáciu zubov, ktorá patrí medzi účinné preventívne prostriedky, vďaka ktorým je možné predchádzať vzniku zubných kazov. Fluoridácia taktiež znižuje kazivosť zubov a zvyšuje odolnosť zubnej skloviny.

Profesionálna dentálna hygiena

Pred podstúpením dentálnej hygieny sa vždy uistite, či vám budú vykonané všetky tieto dôležité kroky. Ak hľadáte spoľahlivého a profesionálneho hygienika, pokojne si vyberte svoj termín dentálnej hygieny a objednajte sa tak ešte dnes do Dental Brothers. Naše prevádzky môžete navštíviť každý deň v OC Central alebo OC Nivy v Bratislave.
Našim cieľom nie je len problém riešiť, ale taktiež mu predchádzať a udržiavať vaše zuby a ústnu dutinu vo výbornom stave. Preto vám do špeciálneho papierika vždy presne zaznačíme, ako a medzi aké zuby by ste mali používať medzizubné kefky. Taktiež vám odporučíme výber tej správnej zubnej kefky a ďalších pomôcok pre váš tvar a stav zubov a ústnej dutiny.

Zdieľať: