AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

AKTUÁLNE ZĽAVY 💣 Dentálna hygiena Premium za 79€ (89€) s kódom DH79 | All inclusive balík za 105€ (129€) s kódom ALL105

8. apríla 2022

Zubná starostlivosť a dentálna hygiena u tehotných žien

OBSAH ČLÁNKU

Tehotenstvo je krásnym obdobím, ktoré žena prežíva, no nemusí byť vždy bezproblémovým. Hlavne hormonálne zmeny môžu v tele ženy spôsobiť niekoľko komplikácií, napríklad aj v ústnej dutine. Preto je počas tehotenstva dôležitejšie než kedykoľvek predtým, starať sa o ústnu dutinu dôkladne a navštevovať zubných lekárov a dentálnych hygienikov. Prečo?

Zmeny v ústnej dutine počas tehotenstva

Najmä hormóny sa počas tehotenstva podieľajú na rôznych zmenách v tele ženy. Preto často počas tohto obdobia môžu ženy zbadať zmeny aj v ústnej dutine. Hormonálne zmeny zväčša spôsobujú sčervenanie, opuch či zvýšenú citlivosť, ktorá sa pri umývaní zubov prejavuje krvácaním. Do veľkej miery to môže ovplyvniť aj kombinácia rôznych chutí a potravín, ktoré ženy konzumujú. Pri nedostatočnej starostlivosti o ústnu dutinu sa tiež môžu rozšíriť baktérie, ktoré spôsobujú halitózu – teda zápach z úst.

Pri zvýšenej citlivosti to nekončí

Okrem týchto, na prvý pohľad možno banálnych zmien, môžu hormonálne zmeny spôsobiť ďaleko vážnejšie problémy. Precitlivenosť sa tiež môže prejaviť bolesťou, počas ktorej si niektoré ženy môžu odmietať čistiť zuby precízne. To však opäť môže zapríčiniť tvorbu baktérií v ústach a zvýšiť tak existenciu zubného kazu. Takisto sa môže prejaviť tehotenská epulitída, teda bujnenie ústnej sliznice či tehotenská gingivitída, ktorá označuje zápal ďasien a ústnej sliznice. Neliečený zápal môže viesť k parodontóze a následne aj strate zubov. Parodontóza je často spájaná aj so zlými výsledkami počas tehotenstva či predčasným pôrodom.

Ochorenie ďasien a predčasný pôrod

Niekoľko štúdií ukázalo, že existuje úzka súvislosť medzi ochorením ďasien a predčasným pôrodom. Rovnako tehotenská gingivitída môže spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa. Spolu s tehotenskou gingivitídou sa takmer u 10 % žien objavujú aj zapálené výrastky, ktoré spôsobujú bolesť pri jedení a rozprávaní. Po pôrode však sami zmiznú.

Starostlivosť o zuby počas tehotenstva

Práve počas tehotenstva by mala byť starostlivosť o ústnu dutinu ženy dôslednejšia a precíznejšia. Prvým krokom je však oboznámiť lekára o tom, že ste tehotná. Obzvlášť venujte pozornosť starostlivosti o ďasná a podstúpte prehliadku či návštevu dentálnej hygieny pre budúce mamičky minimálne 2x počas tohto obdobia. Následne dodržiavajte správne postupy ústnej hygieny, aby ste predišli a znížili  zdravotné problémy. Minimálne 2x denne si precízne umývajte zuby, používajte medzizubné kefky a 1x denne aj zubné nite.

Mechanická liečba ústnej dutiny počas tehotenstva

Počas tehotenstva určite navštívte aj dentálnych hygienikov. Tí vám zo zubov odstránia zubný povlak a zubný kameň, čo rovnako môže znížiť výskyt zubného kazu. Okrem tejto mechanickej liečby vám dentálny hygienik pomôže s výberom tých správnych pomôcok a naučí vás, ako s nimi pracovať, aj počas pocitu na zvracanie. V poslednom trimetri vás taktiež oboznámia, ako sa starať o ústnu dutinu vášho dieťatka.

Chemická liečba ústnej dutiny počas tehotenstva

Okrem mechanickej liečby je počas tehotenstva dobre podstúpiť aj chemickú liečbu. Je to z toho dôvodu, že v prípade zvracania sa vytvára v ústach ženy kyslé prostredie, ktoré poškodzuje zubnú sklovinu. Na predídenie tohto problému sa preto odporúča tehotným ženám podstúpiť fluoridáciu, ktorá ochráni a podporuje zubnú sklovinu. Tým je možné predísť vzniku kazov. Fluoridácia sa vykonáva pomocou fluoridačných lakov a gélov, ktoré sú pre tehotné ženy bezpečné.
Stav vašej ústnej dutiny sa počas tehotenstvá mení. Ak máte záujem o služby dentálnych hygienikov, neváhajte nás kontaktovať alebo si rezervujte termín prostredníctvom objednávkového formulára.

Zdieľať: